Úlomek z polského prezidentského letadla se dostal do kláštera

30. duben 2010

V Polsku se objevily drobné úlomky z prezidentského speciálu, který se před třemi týdny zřítil u ruského Smolensku. Mimo jiné měly být využity pro náboženské účely.Vyšetřovatelé jsou ale proti.

Vojenská komise vyšetřující příčiny katastrofy, při které zahynul polský prezident Lech Kaczynski a dalších 95 lidí, požaduje vrácení všech části stroje, které se dostaly do nepovolaných rukou.

Malý kousek plechu z letadla měl ozdobit nové šaty obrazu Panny Marie v klášteře na Jasné hoře. Měl být připomínkou devadesáti šesti obětí letecké katastrofy. Drobnou část z křídla letounu přivezla přímo ze Smolensku jedna z jeptišek kláštera.

Experti ale takové jednání neschvalují. Dokud se vyšetřují příčiny katastrofy, musí se i sebemenší část stroje prozkoumat. Navíc fakt, že řádová sestra přivezla do Polska fragment letounu, znamená, že místo katastrofy není řádně zajištěné.

Do cizích rukou se tak mohlo dostat mnohem více úlomků prezidentského speciálu. Vyšetřovatelé ale slibují, že po důkladné analýze kousek šroubku církvi vrátí.

autor: pev
Spustit audio