Umění z odpadu. Na výstavě Nová PET Tropicana se vyhozené plastové lahve mění ve fantastické květiny

24. leden 2024 09:33

Umělecká recyklace a tvorba barevných plastik z použitých PET lahví, to už je bezmála dvacet let součástí práce sochařky Veroniky Richterové. Na její díla se teď můžete podívat ve skleníku Fata Morgana, Botanická zahrada Praha totiž zve na výstavu Nová PET Tropicana.

„Navazuji na projekt, který vznikl už před 14 lety, kdy jsem v těchto místech udělala výstavu. Od té doby jsem se hodně posunula zase dál ve svém umění,“ vysvětluje autorka výstavy.

„To jsou všechno PET lahve, které najdu v kontejnerech nebo někde podél cest. A přetvářím je v umění. Ty květiny mě pořád okouzlují a příroda je taková nekonečná studnice inspirace. Shromáždila jsem tady věci, které vznikly od toho roku 2010. Plus jsem samozřejmě vytvořila nové věci speciálně na míru botanické zahradě,“ doplňuje.

Veronika Richterová vytvořila ze starých plastových lahví nejrůznější druhy květů nebo celých rostlin, k vidění jsou i exponáty zvířat. U každé z rostlin jsou pak také nápadité popisky.

Jak pojmenování těchto fantastických rostlin vznikalo? Poslechněte si v reportáži od mluvčí zahrady Michaely Bičíkové.

Výstavu Nová PET Tropicana můžete v Botanické zahradě Praha navštívit až do 7. dubna.

autoři: Sabina Vosecká ,
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.