Úterní Noční linka: Jak si kdo ustele...
Jaké bylo nejzajímavější místo, na kterém jste kdy spali? A kde se vyspíte nejlépe? Doma v posteli? Nebo venku pod širákem? Patříte k nespavcům? A nebo k těm šťastlivcům, kteří jsou schopni usnout kdykoliv a kdekoliv, kam je člověk postaví, nebo posadí?
Možná jste i vy jako rodiče zažili, že když na dítě přijde spánek, nic ho nezastaví a je schopno usnout v opravdu krokolomných pozicích a můžeme vzít jed na to, že když se probere, nebude mu na tom připadat nic divného. A co třeba někteří ptáci... Rorýs dokáže spát v letu - vlastně mu nic jiného nezbývá, protože létá pořád a přitom také spí. Jenom na vajíčka si sedne. Ale dospělý člověk? Dokáže spát na přednáškách, na schůzích, na stole v práci nebo v divadle...
Ale nezřídka se pak stává, že ulehneme do postele, jsme strašně unavení, ale přesto ne a ne zabrat. A potom jsou šťastlivci, kteří jsou schopni dobře se vyspat v jakémkoliv prostředí, na čemkoliv a nevzbudí je ani do ucha chrápající spolunocležník. Na jakých zajímavých místech jste spali vy a jak se vám tam spalo? Patříte k dobrým spavcům, nebo naopak nespavcům?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.