Úterní Noční Linka: Opravdu k sobě dříve lidé měli blíže?

6. září 2022

Také si myslíte, že dříve k sobě lidé měli blíže? A co to vlastně znamená, mít k sobě blízko, nebo daleko?

"Lidé k sobě měli dříve mnohem blíž, než dnes". Takové postesknutí často slýcháme i mezi posluchači Noční linky. Je to pravda? A co to vlastně znamená, když k sobě lidé mají blízko, nebo naopak daleko? Kdybychom to převedli na fyzickou vzdálenost, rychlost přepravy, bydlení v panelových domech, kde soused je hned za zdí, rozvoj komunikačních technologií a sociálních sítí, snad by se dalo říci, že jsme k sobě nikdy neměli blíž, než v této době. Je to ale opravdu tak?
Chceme, aby k sobě měli lidé blíže a často se nostalgicky vracíme ke kořenům české vesnice, mluvíme o harmonickém spojení člověka a přírody, starého a nového, o rozvoji sousedských vztahů a veřejných místech pro setkávání... Je to ono? Co to pro vás znamená "mít k sobě s lidmi blízko"? A zažili jste to někdy?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová