Úterní Noční linka: Slavíme Den Země

21. duben 2020

Co krásného, něžného a milého jste v poslední době viděli kolem sebe na naší planetě Zemi? Rozkvetlé stromy, narozená mláďata, veselé děti, vzdálené hory, modrou oblohu bez smogové clony? Pojďme si povídat o všem krásném, co nám dává naše planeta, kterou si musíme chránit. Děláte také vy něco pro ochranu životního prostředí? Čím děláte naši planetu hezčí? 

22. duben každoročně patří naší planetě. Je to Den Země. Svátek vznikl v roce 1969, kdy si americký senátor Gaylord Nelson udělal výlet do Santa Barbary, kde uviděl velkou ropnou skvrnu. Po návratu do Washingtonu navrhl zavést národní svátek oslavující Zemi. Od roku 1990 je 22. duben mezinárodní Den Země. V moderním pojetí ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí. Dnes slaví Den Země víc jak miliarda lidí ve 175 státech světa. Den Země se tak stal největším sekulárním svátkem, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. A tak si dnes v noci povídejme právě o tom, jak krásná je naše planeta a co dobrého jste pro ni právě vy někdy udělali.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.