Úterní Noční linka: Znáte svoji hodnotu?

11. červen 2019

Zažili jste jako dítě nepodmíněnou lásku? Je vám vlastní zdravá sebedůvěra, sebeúcta a sebevědomí? Nebo jste sebehodnotu museli sami složitě hledat v průběhu života a dodnes žijete s pocitem, že vše si musíte zasloužit a zavděčit se svému okolí?

Hodně lidí se domnívá, že naše hodnota jako člověka souvisí s tím, co dokážeme, zvládáme, kolik peněz vyděláme, nebo jak dobře plníme jednotlivé funkce v našem životě. Je to omyl. Naši skutečnou hodnotu určuje pomyslná trojnožka sebedůvěry, sebeúcty a sebevědomí, respektive to, jak nám tyto věci vštípili v dětství rodiče, případně jak jsme si je dokázali později vybudovat vlastními silami. Všechny části téhle trojnožky vyrůstají ze sebepřijetí, které se získává v dětství prostřednictvím toho, jestli nás rodiče dokázali milovat láskou podmíněnou nebo nepodmíněnou. Zatímco nepodmíněná láska nehledí na vzhled, problematickou povahu nebo výši IQ, podmíněná láska je dávána najevo jen při určitém chování dotyčného, v tomto případě dítěte. Je mu odmalička podprahově vštěpováno: Když nebudeš tatínka a maminku zlobit a budeš se dobře učit, budeš milované. Do dospělosti si pak neseme snahu potlačovat své negativní stránky a emoce, snažíme se působit bezproblémově, snažíme se přizpůsobovat okolí, třeba až k naprostému popření vlastní podstaty osobnosti. Cesta zpět, k nalezení vlastní sebehodnoty, je pak velmi náročná. Prošli jste i vy takovou cestu? A prošli jste ji úspěšně? Jak se změnil váš život, když jste si svou sebehodnotu uvědomili?

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.