Úterý: Autoškola - poprvé za volantem?

14. duben 2015

Autoškola - jak na ni vzpomínáte? V kolika letech jste si dělali řidičák? Zdála se vám autoškola těžká? Měli jste strach z učitele, byli jste nervózní ? Nebo vám řízení auta šlo snadno od první chvíle? A zvládli byste autoškolu i po letech?

14. dubna 1931 vyšla ve Velké Británii první Pravidla silničního provozu. V průběhu osmdesáti let se mnohokrát proměnila, ale alespoň to základní bychom měli znát všichni, ať patříme k aktivním řidičům, nebo jen k pěším.

První autoškolu u nás založil před sto lety v Pardubicích tamní rodák Vincenc Chomrák. Ve srovnání s dnešní dobou bylo počátkem minulého století zájemců o řidičský průkaz podstatně méně.

A princip výuky? Nedá se říct, že by se před sto lety nějak výrazně lišil. Stejně jako nyní, i tehdy byla rozdělená výuk na teoretickou a praktickou část. Rozdíl byl jen v typech aut - podle období a majitelů.

Například zpočátku vyučovali v autech značky Praga nebo Tatra, před únorem 1948 záleželo, jaký vůz tehdy majitel měl, a po znárodnění přešly autoškoly pod Svazarm a mnozí lidé si jistě vzpomenou na své první jízdy ve škodovkách, od Octávií až po klasickou a známou Škodu 120.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.