Úterý: Autoškola - poprvé za volantem?

14. duben 2015

Autoškola - jak na ni vzpomínáte? V kolika letech jste si dělali řidičák? Zdála se vám autoškola těžká? Měli jste strach z učitele, byli jste nervózní ? Nebo vám řízení auta šlo snadno od první chvíle? A zvládli byste autoškolu i po letech?

14. dubna 1931 vyšla ve Velké Británii první Pravidla silničního provozu. V průběhu osmdesáti let se mnohokrát proměnila, ale alespoň to základní bychom měli znát všichni, ať patříme k aktivním řidičům, nebo jen k pěším.

První autoškolu u nás založil před sto lety v Pardubicích tamní rodák Vincenc Chomrák. Ve srovnání s dnešní dobou bylo počátkem minulého století zájemců o řidičský průkaz podstatně méně.

A princip výuky? Nedá se říct, že by se před sto lety nějak výrazně lišil. Stejně jako nyní, i tehdy byla rozdělená výuk na teoretickou a praktickou část. Rozdíl byl jen v typech aut - podle období a majitelů.

Například zpočátku vyučovali v autech značky Praga nebo Tatra, před únorem 1948 záleželo, jaký vůz tehdy majitel měl, a po znárodnění přešly autoškoly pod Svazarm a mnozí lidé si jistě vzpomenou na své první jízdy ve škodovkách, od Octávií až po klasickou a známou Škodu 120.

autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.