Úterý: Kniha, ke které se rád vracím

3. březen 2015

Máte svoji oblíbenou knihu, ke které se už roky vracíte? Která vám dovede zvednout náladu, když je vám smutno? Ve které třeba i po letech nacházíte stále nové a nové myšlenky? Co pro vás kniha znamená? A máte raději klasickou tištěnou knihu, nebo posloucháte knihy na CD, nebo používáte tzv. čtečky?

Měsíc březen patří nejen začátku jara, ale také knihám. Historie březnového Měsíce knihy se začala psát v roce 1955, kdy proběhl první ročník. A od samého vzniku se těšil přízni tehdejšího vládnoucího establishmentu.

Už za první republiky ale probíhaly pod patronací Svazu knihkupců a nakladatelů tzv. Týdny knihy, mezi čtenáři velmi oblíbené. V roce 1989 přišla "sametová" revoluce a s ní i mnoho změn. Měsíc knihy přestal být oficiální akcí řízenou z ministerstva a postupně téměř zanikl. Na jeho místo nastoupil Týden knihoven pořádaný Svazem knihovníků a informačních pracovníků, a protože s nástupem vizuálních a elektronických médií přišla tištěná kniha o výsadní postavení, přišel i nový název: Měsíc knihy a internetu.


autor: zos
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.