Už jako kluk seděl za kamny a ořezával nožem polínka. A zůstalo mu to
Řezbář Jaroslav Beneš se pro práci se dřevem narodil. Už v dětství miloval jeho vůni. Občas ho našli, jak sedí na větvi stromu a pojídá jeho mízu. Když trochu povyrostl, zajel se podívat do Třebechovic pod Orebem na betlém. A řekl si, že by chtěl také něco takového vytvořit. A podařilo se.
„Celý život se učíte. Nemám ani rád, když mě lidi nazývají Mistře. Vždyť jsem jen vyučený stolař. Ale už v dětství jsem vyráběl první dřevěné panáčky. Dnes mám ve svém betlémě 300 figurek, které představují především slavné lidi z Loštic a celé Moravy. Pracuji na tom už 26 let.“
Loštický betlém je velmi známý a oblíbený. Určitě i proto, že v něm najdete dřevěné figurky se zajímavými životními příběhy. O každé by se dal napsat román. Jaroslav Beneš má na svém kontě také několik rekordů zapsaných v České knize rekordů v Pelhřimově.
- Nejmenší betlém v České republice (šest figurek v krabičce od sirek)
- Zvěrokruh, který se vejde do krabičky od sirek
- Nejmenší soška Karla Kryla (měří devět centimetrů)
Pro řezbáře jsou nejnáročnější nosy a uši. Když má figurka devět centimetrů, obličeje měří kolem dvanácti milimetrů, a do nich se promítají tváře skutečných lidí, kteří žijí v Lošticích a na celé Moravě.
Příběh první skutečné figurky
„Jednou z mých prvních figurek, které jsem vyřezával do Loštického betléma, byl loštický zpěvák na kůru Antonín Schwarz. Připravil jsem si špalíček a šel do kostela. Tam jsem si sedl z boku na lavicu, varhaník se díval, co blbnu, já jsem rozbalil dláta a začal jeho tvář vyřezávat. A tak vznikla první betlémská figurka. Jako symbol zpěvu má na klobouku ptáčka,“ popisuje řezbář Jaroslav Beneš. A doplňuje: „Já už žiju Vánocemi od června. Na loštických slavnostech v květnu poprvé ukazuji figurky, které se tam křtí. Po slavnostním pokřtění pilinami dostane každá figurka svůj rodný list.“
Pokud byste se chtěli na práci Jaroslava Beneše podívat, není problém se s ním domluvit. Rád vám ukáže své dřevěné království v Lošticích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.