V Brandýské katovně si můžete vyzkoušet některé ze zdejších mučicích nástrojů
Brandýs nad Labem ve středních Čechách se může chlubit nejen zámkem, kam s oblibou jezdíval římský císař Rudolf II., ale také místní katovnou. Rudolf II. Brandýs nad Labem už v roce 1581 povýšil na královské komorní město a díky tomu Brandýs disponoval i hrdelním právem - tedy pravomocí vyslýchat a soudit lidi podezřelé z trestných činů, vynášet nad nimi rozsudky a také vykonávat popravy.
Zdejší kati vykonávali své řemeslo až do roku 1765, kdy Marie Terezie odňala městu popravčí právo. Výslech na mučidlech patřil k běžné soudní praxi až do roku 1776. Dnes je brandýská katovna jedním z mála zachovalých katovských obydlí, které je přístupné veřejnosti.
Katovna byla vždy obávaným místem, proto i ta brandýská stála ve své době na okraji města. Kat se mimo jiné většinou zabýval i pohodnictvím – tedy odstraňováním uhynulých zvířat. Někdy také pomáhal lidem, kteří ho využívali pro jeho anatomické znalosti. Kati uměli léčit a napravovat zlomeniny.
Katovnu v 60. letech 20. století převzalo do své správy Oblastní muzeum Praha-východ v havarijním stavu, kdy se už jednalo dokonce o zboření tohoto cenného objektu. Díky intenzivní péči se ale dům podařilo nakonec zachránit.
V bývalém sklepě domu je dnes expozice, která představuje historii trestního práva měst. Vystaveny jsou například popisy postupu při mučení a věznění, které ustanovila Marie Terezie. K vidění jsou i faksimile dobových dokumentů výslechů i seznam nejčastěji vyšetřovaných trestních činů. Součástí expozice jsou i grafiky, které názorně ukazují výslechy i způsoby poprav. Zajímavé jsou také dokumenty s dobovými soudními případy, které se udály v Brandýse nad Labem a okolí.
Ve druhé části expozice je „mučírna“, vybavená předměty používanými k zajištění vězňů a při tzv. útrpných výsleších neboli tortuře. Prohlédnout si tu můžete housle nebo kládu, ve které byli upoutáni vězni. Ve vitrínách je také k vidění katův meč, palečníky, potupné masky a mnohé další mučicí nástroje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pracovat na české důchodce nebudou jen mladší lidé, ale i roboti a automaty, je přesvědčený Juchelka
-
Veřejnost uvidí videozáznamy z případu znásilněné francouzky Gisèle Pelicotové. Trvala na tom u soudu
-
I s převahou jednoho hlasu bychom vládli se Spolu, říká dosavadní hejtman Libereckého kraje Půta
-
Během povodní padl 127 let starý rekord. Na Šumpersku za jeden den napršelo 386 milimetrů vody