V chomutovském muzeu objevíte kouzlo krušnohorských Vánoc

10. prosinec 2015
Česko – země neznámá

K době adventu a Vánoc patří i trocha nostalgického vzpomínání a pátrání po tom, jak to kdysi vypadalo v domácnostech našich předků. Báječnou možnost skýtá Oblastní muzeum v Chomutově v Ústeckém kraji, kde se vám v expozici Svět Krušných hor otevřou i vánoční komůrky.

Krušné hory jsou zvláštní krajinou, což se spolu s německým etnikem v sousedství promítalo i do vánočních svátků. Právě odtud pocházejí takzvané Vánoční hory plné postaviček horníků, kteří ke zdejšímu kraji patřívali. A také právě odtud putovaly do celého světa i tradiční dřevěné hračky.

Figurky a figury, které mohou mít i velikost dospělého člověka, patří ke krušnohorským vánočním svátkům odjakživa. Některé připomínají vojáky, ale ve skutečnosti jsou to horníci v parádních uniformách.

Najdete tu samozřejmě i krále. Bůh suď, jak se sem dostali Turci. Ovšem zbojník, ten je ryze krušnohorský, ale prý z německé strany hor. A nesmějí chybět ani kouřníci, speciální figurky, ve kterých se zapaloval voňavý františek.

Vánoční hory a pyramidy

Zatímco na české straně hor nechyběly betlémy s Jezulátkem a místy pronikly i na stranu německou, z německé strany sem naopak pronikaly Vánoční hory. Zpodobňovaly hlavně horníky, jejich slavnostní průvody a často měly i podzemní část – zobrazení šachty a práce v ní.

Figurky do betlémů

Snad i kvůli té temné profesi byly krušnohorské vánoce přímo posedlé světlem. Zejména v měšťanských domácnostech se stavěly rozměrné vánoční pyramidy, ozdobené opět figurkami a vybavené držátky na svíčky. Vzduch ohřátý od plamínků svíček pak stoupal vzhůru a roztáčel větrník na vrcholku. Hotová pastva pro dětské oči.

Nechyběly ale ani speciální vánoční lustry, takže jak s úsměvem podotýká pracovnice Oblastního muzea v Chomutově Miroslava Brůnová: „Je až s podivem, že nám ty Krušné hory nelehly popelem.“

V Čechách vánočky, v Německu štoly

Ani v Krušných horách nesmělo chybět tradiční vánoční pečivo – na české straně spíše vánočka, na straně německé především štola. Holčičky v muzeu bezpochyby okouzlí vybavení kuchyně, včetně hračkových kamínek, která jsou dokonce funkční a malá pomocnice tak mohla doopravdy vařit a péct. Kluci ocení spíš houpacího koně nebo pohled na soustruh a řezbářské náčiní.

Kluci zajisté ocení pohled na soustruh a řezbářské náčiní

Krušné hory byly kdysi i poměrně velkou hračkářskou dílnou. Vyráběly se tady nejen tradiční vánoční figurky, ale i hračky, které dětem pomáhaly poznat biblické příběhy – například archa Noemova nebo Rajská zahrada. Tyto hračky pak putovaly do světa, je doložený jejich vývoz i do Ameriky.

Světem Krušných hor a tamními Vánocemi se můžete v chomutovském muzeu nechat okouzlit celoročně, v době adventu a Vánoc je zde k vidění také dočasná výstava Třebíčské betlémy, která potrvá do 9. ledna.

Spustit audio