V Dobrovici si můžete vyzkoušet práci hlásného. Na místní radniční věži

25. leden 2016
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled do krovu je impozantní

Chtěli byste si vyzkoušet práci hlásného, který dříve v obci z věže kontroloval, zda je všechno v pořádku a nikde nehoří? To můžete na renesanční radniční věži v Dobrovici na Mladoboleslavsku ve středních Čechách. Z ochozu uvidíte zámek a také jeden z prvních cukrovarů v Evropě.

Radnici v Dobrovici postavil okolo roku 1610 Henyk z Valdštejna. Zdobila ji kopie stropu zámeckého tanečního sálu a orloj na věži. Roku 1673 lehla popelem. Za pouhý rok stála znovu, ovšem již bez honosného stropu a bez orloje.

Z její věže kdysi hlásný viděl pouze náměstí s několika uličkami. Dnes je pohled na celé městečko mnohem zajímavější. Na východní straně výhledu vévodí krajině blízký vrch Chlum.

Cestou až do pátého patra věže stoupáte po novém dřevěném schodišti, které vzniklo v rámci celkové opravy v roce 2008. Před vstupem na ochoz vás v nejvyšším patře obklopí originální renesanční hrázděné zdivo. Zblízka si tu můžete prohlédnout celý způsob konstrukce nebo si zaťukat na dubové dřevo z konce 17. století. Na své si přijdou obdivovatelé krovů. Ve věžičce je mozaikovitě postavený krov z trámů vytvářejících hvězdici.

Vyhlídková věž dobrovické radnice je otevřena každý pracovní den v pracovní době Informačního centra, které sídlí v přízemí radnice. Skupiny se mohou domluvit i na víkendech.

Spustit audio