V Hatích u Znojma stojí největší muzeum jukeboxů na světě. Většina z nich hraje

10. říjen 2017
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V muzeu je k viděná bezmála sedm stovek jukeboxů

V obchodně-zábavním areálu u hranic s Rakouskem v Hatích nedaleko Znojma stojí objekt s nepřehlédnutelným nápisem Terra technica. V obří hale se na ploše 8 500 metrů čtverečních nachází Muzeum jukeboxů.

„Máme tu celkem 2 000 exponátů. Třetinu tvoří klasické jukeboxy, zbytek další předměty, které doplňují atmosféru minulých dekád. K vidění je tu tak například i auto, kterým jezdil Elvis Presley a Marylin Monroe,“ prozrazuje marketingová ředitelka expozice Blanka Kašparová.

Vystavená kolekce jukeboxů patří rakouskému sběrateli Ronald Seunigovi. Ten ovšem neumí říct, kterého exponátu si cení nejvíce. „Je to jeho dítě, jukeboxy sbíral 20 let a většině doslova vdechl nový život. Mnohdy dokázal ze šrotu udělat funkční přístroj. Všechny zná do posledního šroubku. Majiteli muzea bychom možná mohli říkat Dr. Jukebox,“ dodává Kašparová.

Nejen české návštěvníky určitě zaujme jukebox, který se jmenuje Karel Gott a opravdu hraje výhradně písničky našeho mnohonásobného Zlatého slavíka. „Není to úplně náhoda, Karel Gott naše muzeum otevíral,“ pochlubila se marketingová ředitelka. Právě tento jukebox je jedním z těch, na které se mohou příchozí nejenom podívat, ale mohou si po vhození mince nechat zahrát také nějakou písničku.

Expozice Terra technica bude až do konce října otevřená denně od 10 do 18 hodin. Během zimy bude až do března přístupná každý pátek, o víkendech a o svátcích.

autor: hon
Spustit audio