V Hluboké nad Vltavou najdete kus tropické džungle. Žijí v něm matamaty i tamaríni

5. březen 2018
Tamaríni vousatí žijí ve skupinách a otcové se vzorně starají o mláďata

Dokonalou iluzi tropů nabízí zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Tamní jihoamerický tropický pavilon Matamata byl otevřen v roce 2010. I když jde o drobnou stavbu, je v něm rozhodně na co koukat. Návštěvníci mohou obdivovat spoustu rostlin a zvířat z pralesů střední a jižní Ameriky.

Mezi jednotlivými expozicemi pavilonu plyne voda uměle vytvořeného toku a každý den po poledni se dokonce spouští tropický déšť. Teď v zimě se tu navíc turisté zahřejí, protože teplota se pohybuje mezi 25 a 27 stupni a vzduch má devadesátiprocentní vlhkost. Atmosféru pak doplňují reproduktory šířící zvuky opravdického pralesa nebo drobné opičky kosmani zakrslí, které žijí volně mimo klece.

Tropický pavilon hlubocké zoo je pojmenován podle amazonské želvy matamaty třásnité. Jak její plochá hlava, tak dlouhý krk jsou porostlé kožnatými třásněmi, takže vypadají jako seschlé listy. Dokonale maskovaná číhá na dně vodních toků na svou kořist. V Hluboké ji spatříte v akváriu hned u vchodu do pavilonu. Pokud ji tedy mezi vodními rostlinami odhalíte.

Dalším zajímavým zvířetem v pavilonu je opice lvíček zlatý. Jde o silně ohrožený druh, který z volné přírody téměř vymizel a jehož umístění v Hluboké prý musela schválit brazilská vláda. Nechybí ale ani spousta dalších rarit, jako je endemický druh pavích oček z jednoho jezera ve Venezuele, býložravé piraně nebo jeden z nejmenších krokodýlů vůbec, kajman trpasličí.

Anakonda patří mezi nejedovaté hady

Tropický pavilon se nachází poblíž vchodu do zahrady, která je otevřená celoročně. Vede k ní asi kilometru a půl dlouhá, žlutě značená turistická stezka z centra městečka. U zahrady je k dispozici soukromé parkoviště, kde mohou návštěvníci za poplatek zaparkovat.