V Jakubovicích na Vysočině mají Pupík Evropy. A také ukazatele do nebe i do pekla
Na okraji Vysočiny se pár kilometrů od Golčova Jeníkova nachází malá vesnička jménem Jakubovice. Je v ní jen pár chalup a člověk by řekl, že tam kromě krásné přírody a klidu nebude nic zajímavého. Ale to je omyl. Uprostřed Jakubovic je Pupík Evropy.
Na začátku byl souboj několika obcí o střed republiky. „K tomu se hlásí Golčův Jeníkov, Havlíčkův Brod i Číhošť,“ říká jakubovický patriot Jaroslav Kreibich. A protože mají obyvatelé Jakubovic smysl pro humor, poprali se s tím po svém.
Jaroslav Kreibich našel na jedné staré španělské mapě obrázek panovnice, která měla na krku diadém sahající jí až k pupíku. A na diadému byl nápis Bohemia. A tak si řekl, že oni v obci nebudou mít střed republiky, ale rovnou Pupík Evropy. Kartograf místo proměřil a jakubovický střed republiky našel v lese. Protože by ho tam ale lidé těžko hledali, postavili jakubovičtí kámen s nápisem uprostřed obce.
Hned vedle kamene označujícího Pupík Evropy stojí krásné kryté turistické odpočívadlo a pak také rozdělovník, na kterém zjistíte nejen, jak daleko je to do nejbližší obce, ale třeba i do Bruselu nebo do Moskvy. A jsou tu navíc šipky směřující nahoru a dolů. Do pekla je to podle nich 333 kilometrů hluboko a do nebe 33 333,1 kilometru vysoko. Na sloupu se směrovkami najdete přibytou důležitou vyhlášku. Opět z pera místních recesistů. Zakazuje se tu podle ní například plivat, kýchat nebo dělat cukrbliky.
Parta místních také zjistila, že v zatáčce pod dnešním Pupíkem Evropy kdysi stávala Boží muka. Rozhodli se proto, že tam postaví malou kapličku. Sami se na ni složili, vybudovali ji a pozvali duchovního, aby ji vysvětil. Je zasvěcená svatému Jakubovi.
Pod kapličkou se nachází studánka a pod ní malý rybníček s lavičkami a dalším krytým odpočívadlem. Nejkrásnější je prý místní rybník na jaře, kdy kolem něj rozkvetou rododendrony a další kvítka, o která se stará jeden z místních obyvatel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Šestiletý chlapec sjel při povodních v autě do Vltavy. Z potápějícího vozu ho zachránce vytáhl skrz okno
-
Klaunské auto bez kvalifikace. Trump vybírá velvyslance, často bez diplomatických zkušeností
-
Rozhovor roku: Novinařina není zločin, říká oceněná Alsu Kurmaševová
-
V Rakousku musel nouzově přistát airbus. Lékaři ošetřili několik pasažérů i členů posádky