V jihočeské obci Římov stojí Muzeum Roubenka. Připomíná stavbu koněspřežky
V jihočeském Římově se to pamětihodnostmi jen hemží, ačkoliv je v obci trvale hlášeno jen přibližně 600 stálých obyvatel. Mají přehradu, slavnou křížovou cestu, poutní loretánský komplex s kostelem a také Roubenku s velkým R. Tedy Muzeum Roubenka.
Název muzea vychází z faktu, že se nachází v původní roubené budově, která je jednou z nejstarších v obci. „Podle dendrologických průzkumů bylo dřevo použité na stavbu Roubenky pokáceno v roce 1611,“ říká bývalý starosta Římova Vladimír Koupal.
Patří k duchovním otcům celého projektu. „V roubence původně sídlil obecní úřad, a když jsme ho přestěhovali do jiné budovy na náměstí, přemýšleli jsme nad tím, jak roubenku využít. Napadlo nás mít tady nějaké muzeum. Ale pak jsme si uvědomili, že Římov byl v prvopočátcích stavby koněspřežné železnice hlavním stanem celého projektu,“ vysvětluje Vladimír Koupal.
Stavitel František Antoním Gerstner řídil celou první etapu vzniku koňky na trase z Českých Budějovic do Kaplice z římovského zámečku, který stojí kousek od roubenky. Celému projektu byl velice nakloněn i tehdejší starosta a největší statkář obce, který velmi stál o to, aby koněspřežná dráha vedla právě tudy.
„Ale nebylo to možné, protože Gerstner se nedokázal vypořádat s plavským kopcem,“ dodává Vladimír Koupal. A tak se trať musela odklonit druhou stranou k Holkovu, což bylo alespoň na kraji římovského katastru. Po dokončení první etapy přesunul František Antoním Gerstner svůj hlavní stan dál na jih.
A tak v Římově nyní můžete navštívit Roubenku s velkým R s expozicí věnovanou bývalé koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince. Expozici doplňuje i plně funkční model kolejiště s vláčky. Ten patří Gerhardu Höchtlovi, který pochází z Pasova a už 15 let žije v Římově.
Pokud se někdy do jihočeského Římova vydáte, pak v květnu a červnu můžete Roubenku navštívit vždy od pátku do neděle mezi 10. a 16. hodinou, o prázdninách pak mají otevřeno kromě pondělků celé týdny. Vláčky na miniželeznici vám tu pustí sám Gerhard Höchtl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinští dobrovolníci zachraňují lidi z Vuhledaru. Mnozí zůstávají kvůli svým domácím mazlíčkům
-
‚Němci nás ignorují a zneužili svůj zákon.‘ U hranic mají vyrůst větrné elektrárny, místním se ale nelíbí
-
‚Kdo se neevakuuje, ten zemře.‘ Florida se chystá na hurikán Milton, udeřit má v noci na čtvrtek
-
Baker, Hassabis a Jumper. Trojice vědců získala Nobelovu cenu za chemii díky výzkumu proteinů