V Jirkově na severu Čech mají muzeum plné osobních věcí slavných Jirků a Jiřin
Chomutovsko nebývá častým cílem turistů. A je to škoda. Protože je tu možné nalézt nejen řadu přírodních i historických podivuhodností, ale také dost lidí se smyslem pro humor. Bez humoru by totiž nemohlo vzniknout zdejší Muzeum Jirků (a Jiřin).
Nositelů jména Jiří je u nás 304 174, největší hustota kluků a pánů s tímto jménem žije v Praze – každý 39. Pražan se jmenuje Jiří. Originální kompliment tomuto stále nejčastějšímu českému mužskému jménu složili ovšem v severočeském Jirkově. Oslovili slavné Jirky a v městské věži založili muzeum jejich osobních věcí. Dohromady jich tam mají na čtyři desítky.
„Jiří Suchý na jirkovský nápad zareagoval přímo úžasně,“ libuje si duchovní otec tohoto muzea, ředitel Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení Bedřich Fryč. „Jiří Suchý nám nejdřív zapůjčil oba slavné klobouky – svůj slaměný „žirarďák“ i Šlitrovu buřinku. A navíc je doplnil vlastními grafikami,“ vyjmenovává Fryč. Nyní v muzeu každoročně obměňují celou semaforskou expozici podle aktuálních her.
V herecké sekci je doslova tlačenice – jsou tu brýle Jiřího Bartošky i Jiřího Štěpničky a také teplé pantofle Jirky Mádla, které tu jsou hlavně díky jeho mamince. A to hned ze dvou důvodů. Maminka mu totiž každé Vánoce pod stromeček dává právě domácí teplé pantofle, takže Jirka mohl ty už nošené s klidem věnovat muzeu. Jenomže na osobní věnování daru Jirka neměl čas, a tak musela opět zasáhnout paní Mádlová, díky které pantofle do Jirkova skutečně doputovaly i s osobním věnováním.
To je totiž u všech zdejších exponátů povinné, aby bylo zřejmé, že jde o autentické věci. A tak i Jiří Korn ke své zde vystavené golfové holi připsal, že právě s ní strávil nejednu hezkou i nehezkou chvíli.
Své věci věnovali do muzea slavní sportovci i Jiřinka
Zastoupeni jsou ale v městské věži v Jirkově i sportovci. Najdete tu například dres Jiřího Jarošíka, obří boty basketbalisty světové úrovně Jiřího Velše, olympijské náramky paralympika – cyklisty Jiřího Ježka či lyže a startovní číslo slavného skokana Jiří Rašky.
Své místo tu ale samozřejmě mají i Jiřiny. Pravděpodobně nejatraktivnějším exponátem je šáteček Jiřiny Bohdalové – jeden z těch, které mívala v ruce, když spolu s Vladimírem Dvořákem uváděla slavné Televarieté. A ani tady nechybí osobní věnování a vzkaz.
A na vrcholu věže narazíte pak na Zeď Jirků. To kdyby některým Jiříkům a Jiřinám bylo líto, že tam nemají svůj předmět. Ti ho sem mohou donést, Jirkovští je s ním vyfotí a vystaví tu na zdi alespoň jejich fotografii.
Příjemnou odměnou za vyšlapání těch 121 schodů na vrchol městské věže vám bude i krásný rozhled do okolní krajiny i na město samotné. A můžete se tu vydat i za jinými zdejšími podivuhodnostmi – například do starých pivovarských sklepení z 16. století nebo můžete vyrazit na nedaleký zámeček Červený Hrádek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ekonomika se vrátila na předkrizovou úroveň. Máme na víc, ale záleží na Německu, míní náměstek Holub
-
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
-
Útočník z New Orleans jednal sám, s výbuchem cybertrucku neměl nic společného, tvrdí FBI
-
Mexiko omezuje migraci i drogové kartely. Snaží se tím předejít naplnění Trumpových hrozeb