V Králickém Sněžníku vyrostla unikátní vyhlídková stavba. Stezka vede až do oblak
V Pardubickém kraji stojí nová unikátní stavba. Jmenuje se Stezka v oblacích a najdete ji v pohoří Králický Sněžník. Vypíná se nad obcí Dolní Morava. Cesta po dřevěné stezce nabízí návštěvníkům při velmi mírném stoupání nečekané zážitky i zajímavé informace. Dolů pak mohou nejen sejít, ale třeba se i sklouznout.
Stezka v oblacích se nachází poblíž horské chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník a vyhlídky nazývané Skalka. Sídlí 1 116 metrů nad mořem a její výška je 55 metrů. Dřevěná stezka je široká dva a půl metru. Stoupá se pozvolně a bezbariérově, takže se na Stezku v oblacích mohou vydat i vozíčkáři nebo maminky s kočárky. Od horní stanice lanovky vede k zážitkové stavbě dřevěný chodník.
Cesta k vrcholu Stezky v oblacích je dlouhá 750 metrů. Na jejím začátku se nachází vstupní objekt s pokladnami, informacemi nebo převlékárnou. Stezku lemuje deset informačních tabulí. Návštěvníci si na nich mohou přečíst celou řadu zajímavých informací o krajině a přírodě Králického Sněžníku. Například to, že jde o nejmenší pohoří v Česku, zato ale třetí nejvyšší.
Pod nohama jen síť
Stezka v oblacích nabízí návštěvníkům celou řadu nevšedních zážitků a s tímto záměrem byla také podle projektu architekta Zdeňka Fránka postavená. První atrakcí je průchod jakýmsi ptačím hnízdem. Hlavním smyslem je navodit pocit velké výšky, ve které se vznášejí ptáci. S tímto záměrem se stavěla celá konstrukce. Návštěvnici mohou mít na mnoha místech pocit, že se ocitli na jakési vysuté lávce.
Dvě úrovně Stezky v oblacích spojuje tzv. Rukáv. Je to hustá síť tvořící tunel, kterým návštěvníci mohou prolézat a sledovat volný prostor pod sebou. Stejný zážitek je pak čeká i v nejvyšší úrovni celé stavby. Do dřevěné podlahy totiž architekt umístil tzv. Kapku, síť, na kterou si můžete stoupnout nebo se i položit. Pokud nechcete jít zpátky dolů po stezce po svých, chodit nemusíte. Shora vede téměř sto metrů dlouhý tobogan.
Stavba Stezky v oblacích je navržená tak, aby odolala síle orkánu, a to až do maximální hodnoty 200 km/h. Stezka zvládne pojmout až čtyři tisíce návštěvníků najednou. Autorem Stezky v oblacích je přední český architekt a pedagog Zdeněk Fránek. Objekt se snažil navrhnout tak, aby co nejméně narušoval prostředí v místě stavby. Stěžejním materiálem se vedle ocelové nosné konstrukce stalo modřínové dřevo.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pět ministerských výtek. Svědky Jehovovy prověřuje resort kultury, hrozí jim ztráta registrace
-
Celosvětově výjimečný zákrok. Lékaři v Motole potřetí transplantovali plíce jedné pacientce
-
Cla na výrobky z Evropy přijdou podle Trumpa ‚velmi brzy‘. ‚Oni nás skutečně využívají,‘ uvedl
-
‚Provoz je všude kolem vás.‘ Letiště, u kterého došlo k nehodě, řešilo dlouhodobé problémy