V Křenovech si váží svého muzea. Je nejmenší v České republice a je plné vah
Na návsi v Křenovech na jihu Plzeňska stojí nejmenší muzeum v České republice. Rekord je zapsaný nejen v pelhřimovské agentuře rekordů Dobrý den, ale dokonce i v Guinessově knize rekordů. Nejmenší muzeum vzniklo z bývalého vážního domku díky nadšení místních obyvatel. A co v muzeu najdete? Samé váhy.
Ještě před pár lety byste muzeum vah hledali v Křenovech marně. Na návsi stál jen neudržovaný domek bývalé zemědělské váhy. Originální nápad se zrodil v hlavě jednoho křenovského chalupáře. Záměr se místním natolik zalíbil, že sami při rekonstrukci odpracovali desítky hodin. Budova dostala nový kabát a rozkvetla do krásy. Při opravách se podařilo zachovat i původní účel domku. Před muzeem je plně funkční nájezdová nákladní váha.
Jaké exponáty v novém muzeum vystavit bylo místním jasné od začátku, a tak na výstavní plochu pouhých 4,2 metru čtverečního vměstnali na 50 exponátů vah. Jsou malé, velké, běžné i kuriózní a rozsah vážení mají od 2 gramů do 16 tun.
Křenovské váhy zváží takřka cokoliv
Zastoupeny jsou tu kromě funkční zemědělské váhy také váhy lékařské, osobní, kuchyňské, krámské, decimální, poměrové, rybářské, poštovní i vojenské kapesní váhy. Kromě toho jsou zde k vidění předměty, které nějakým způsobem s vážením souvisí.
Jednotlivé exponáty pocházejí celkem z osmi zemí. Většinu z nich do sbírky věnovali místní občané. Další pak nadšenci, kteří chtějí muzeum podpořit. Součástí prohlídky je i možnost ověření vlastní hmotnosti. Komu by nestačila osobní nebo lékařská váha v muzeu, může využít váhu venku s váživostí do 16 tun.
U vystavených vah nechybí popisky v češtině a němčině. Nejmenší české muzeum je tak připravené i na zahraniční návštěvníky. Návštěvu byste si měli bez větších obtíží sjednat na místě, stačí zajít vedle muzea k domu č. p. 13 nebo 16 a bude vám otevřeno, vždy je prý někdo doma. Vstupné je dobrovolné a muzeum má bezbariérový přístup. Obec Křenovy najdete na hlavní silnici na trase z Plzně do Domažlic asi šest kilometrů před Horšovským Týnem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Chovají se pohrdavě a arogantně, popisuje jednání Trumpovy administrativy s EU ministr Dvořák
-
ONLINE: Ukrajinská armáda hlásí, že zasáhla ruskou raketovou brigádu, jež podnikla útok na Sumy
-
ANO dál ztrácí, jeho náskok na Spolu se smrskává. SPD si díky posilám masivně polepšila, ukazuje model
-
Krvavý útok na Sumy je součástí nové ruské ofenzivy. Na proniknutí do hloubky ale nemá Kreml kapacity