V Lanškrounské oboře můžete vystoupat na vyhlídkovou Hlásku i ptačí rozhlednu

23. březen 2018
Ptačí rozhledna mezi dvěma rybníky

Pardubický kraj je krajem lesů, rybníků i hor. Třeba v městském přírodním parku Obora v Lanškrouně můžete po celý rok čerpat energii. V létě navíc můžete stanovat u několika rybníků, pozorovat panenskou přírodu nebo plachtit v jachtařském klubu. A vyzkoušet můžete i kilometry udržovaných běžeckých stezek s jogínskými odpočívadly pro meditaci.

První zastavení je u Hlásky, která na první pohled budí dojem, že už hodně pamatuje. Ovšem ve skutečnosti tady stojí pouhé dva roky. Postavili ji nad bývalou lanškrounskou sjezdovkou, kam se ale dnes už nechodí lyžovat.

Po výstupu na vyhlídkovou plošinu Hlásky se otevře krásný rozhled do blízkých Orlických hor. Na levé straně je Suchý vrch, přímo před vám se předvede Buková hora a vpravo můžete zahlédnout 714 metrů vysoký vrch Lázek. Hláska je turistům přístupná po celý rok.

Eduardův pramen má jméno po hejtmanovi

Po seběhnutí dolů na běžecké trasy se asi po 800 metrech dostanete k Eduardovu prameni. Ze země vyvěrá už několik století. Ostrostřelecký spolek ho opravil v roce 1861 pro svého hejtmana Eduarda Erxlebena. V Lanškrouně byl významným lékárníkem, botanikem a také purkmistrem.

Práce bobrů

K prameni se vztahuje také pověst, která praví, že kdysi za třicetileté války žil v nedaleké obci Ostrov lakomý sedlák. Zakopal pod Eduardův pramen svůj poklad. A dodnes ho hlídá v podobě trpaslíka. Říká se, že tam bude strašit až do doby, kdy někdo peníze vykope a věnuje je na dobročinné účely. Poklad stále nebyl nelezen, takže se můžete s trpaslíkem ještě dnes potkat.

Když byste se vydali po druhé straně rybníka a minuli nové lanové centrum pro děti, najdete ptačí rozhlednu, která se nachází mezi Dlouhým a Olšovým rybníkem. Cestou si určitě všimnete pokácených a podhlodaných topolů, které takto pilně zpracovávají zuby místních bobrů. Kromě nich můžete z ptačí rozhledny pozorovat různé druhy ptáků, kterými je lanškrounská Obora proslulá.

Spustit audio
  • Tipy na výlet