V lázeňském parku v Čeladné v Beskydech můžete ochutnat vodu z Ferdinandova pramene
Čerstvý vzduch, klidné prostředí a výhled na malebné vrcholky hor. Právě tyto přednosti udělaly z Čeladné v Beskydech už začátkem minulého století lázeňskou obec. Dnes už v Čeladné lázně nejsou, namísto nich tam funguje Beskydské rehabilitační centrum. Kolem něj se rozkládá rozlehlý park, ve kterém najdete Ferdinandův pramen, pyramidu či jezírko přání.
O založení lázní se zasloužil v roce 1902 lékař Jan May. Možná ho inspirovala jedna historek, které kolují o vzniku Ferdinandova pramene. „Je to zajímavý a milý příběh. Dočetli jsme se v rodinných kronikách, že pan Brázda, který tu kdysi vlastnil hotel Skalka, měl problémy se zažíváním. Trpěl velkými bolestmi břicha. A aby nerušil manželku, chodil si ulevovat do parku. A jednou na jaře tu zčistajasna objevil pramen. Vodu z něj začal pít a už po několika dnech se cítil o hodně líp,“ popisuje Milan Bajgar, ředitel Beskydského rehabilitačního centra.
I když pramen, pojmenovaný po tehdejším panovníkovi, údajně pomohl i mnoha dalším lidem, dnes se jeho vodou přímo neléčí. „Nejsem zrovna příznivcem takových těch skvělých a uzdravujících vlastností vod. Ta naše je nízce mineralizovaná, kyselá voda. Ale musím říct, že káva je z ní skvělá,“ dodává doktor Bajgar. Což ostatně může vyzkoušet každý, protože Ferdinandův pramen je přístupný přímo uprostřed parku a návštěvníci si z něj mohou podle libosti vodu načepovat.
V desetihektarovém parku se vzrostlými stromy stojí dodnes také historická budova původních lázní z počátku 20. století, kde se mimo jiné dvakrát léčil herec Oldřich Nový. Připomíná jej tu reliéf s textem: „Jen pro ten dnešní den stojí za to žít.“ Spolu s Lázeňským domem Ondřejka patří budova starých lázní k ukázce architektury tak zvaného norského stylu.
A ještě starší je opodál stojící malá dřevěná kaplička, na kterou Milan Bajgar také rád upozorňuje: „Je zřejmě postavená z pražců používaných na stavbu Ferdinandovy dráhy. Všechno je původní – střecha i zdi - a všechno opravdu festovní. Akorát zvon jsme nechali odlít nový. Dodnes se v kapličce konají bohoslužby.“
Během procházky lázeňským parkem by návštěvníci neměli minout ani další zajímavá místa – například v Jezírku přání mohou pomyslně spláchnout všechny své problémy a strasti. V nově vybudované pyramidě o kousek dál pak dopřát svému tělu i duši klid a relaxaci. Zážitek v léčivé pyramidě jistě umocní pohled na vrcholky okolních hor, které právě v Beskydech více než jinde připomínají zaoblené křivky ženského těla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Záleží mi na Ukrajině a volím Trumpa. Některé jeho kritiky obdivuji,‘ říká republikánská fundraiserka
-
Je Trump reformní republikán, diktátor, nebo loutka? Americkou státní správu mohou čekat velké změny
-
Britské konzervativce nově povede Kemi Badenochová. Nahradí Rishiho Sunaka
-
ONLINE: Trump se ve Wisconsinu potýkal s problémy s mikrofonem. Harrisovou přišla podpořit Cardi B