V Lešné u Valašského Meziříčí se můžete projít zámkem plným vánočních ozdob
Zámek Lešná u Valašského Meziříčí na Zlínsku zaplnila vůně čerstvého jehličí a lesk tradičních vánočních českých ozdob – baněk. Výstava nazvaná „Zámek plný baněk“ představuje jak nejstarší historické exempláře, tak i nejnovější trendy ve vánoční výzdobě.
Rok 2015 má své zastoupení ve čtyřech hlavních proudech. Něžná báseň je romantický styl, který má připomenout laskavé okamžiky, je to moderní i ženský styl. Typické barvy jsou bílá, čirá zlatá, pastelově růžová a tělová.
Mystická óda je směr, který znázorňuje vše, co je vášnivé a dramatické, barvy vycházejí z romantismu, kombinace pohádkového světa a světa fantazie. Barvy jsou grafitová černá, tmavě zlatá, ocelová, tmavá zelená a kontrastní červená.
Podivuhodný deník je styl nezávislý a odvážný, inspirovaný různými proudy současného umění. Převládá humor a individualita. Charakteristickými barvami jsou pastelově zelená, fialová a oranžová v kombinaci s bílou, zlatou a sytou fialovou.
A nakonec zde mají Invenční chvalozpěv. Jde o styl, který je obrazný a míří vysoko. Je to mladý avantgardní styl, který čerpá z tradičních materiálů a řemeslné výroby různorodých kultur. V barvách dominují ryze zlatá, měděná, zemitá zelená či šedozelená, doplněny bílou.
Pro příští rok se chystá trend udávaný pouze dvěma barvami - bílou v kombinaci s modrou.
Kromě tradičních baněk jsou na zámku Lešná k vidění také netradiční cizokrajné ozdoby určené na vývoz, nebo ozdoby známého designéra Johna Toola. Celkem je na výstavě k vidění zhruba šest tisíc vánočních baněk na sedmnácti stromcích.
Prohlédnout si můžete také výstavu exotických betlémů z černého kontinentu. Vedle klasických českých betlémů tak uvidíte například figurky z přírodních materiálů a dřeva z oblasti Egypta, Angoly, Nigérie, Zambie a dalších zemí. Ty jsou na výstavu na zámku Lešná zapůjčeny ze soukromé sbírky a etnografických sbírek Náprstkova muzea v Praze. Obě výstavy jsou k vidění pouze do 13. prosince.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zrušení ministerstva školství nebude pro Trumpa jednoduché. Důležité agendy mu zatím zůstanou
-
Ohrožení je obrovské, musíme zabránit šíření, reaguje Výborný na slintavku a kulhavku na Slovensku
-
Kennedy chce promořit americké farmy ptačí chřipkou. ‚Recept na katastrofu,‘ reaguje veterinářka
-
Kněz Halík koupil od kapucínů kolínský klášter. Zaplatil za něj 15 milionů korun