V leteckém muzeu Jana Kašpara v Pardubicích mají klenoty světové aviatiky
Jediná letuschopná replika letounu Wright na světě, letuschopný Blériot - replika letounu prvního českého letce Jana Kašpara a navíc jeho originální vrtule, to je jen malý výčet zajímavostí, které mohou vidět návštěvníci Leteckého muzea Ing. Jana Kašpara na pardubickém letišti.
Kdyby první český letec a pardubický rodák Jan Kašpar viděl muzeum nesoucí jeho jméno, byl by jistě nadšený, stejně jako lidé, kteří muzeum navštíví. Uvnitř bývalého hangáru totiž nejsou jen obrázky a makety, ale i několik replik historických letounů, které ještě dnes dokáží vzlétnout. A to nejen na leteckých dnech, ale třeba i ve filmech.
Například za letounem Wright, replikou jednoho z prvních letounů zakladatelů motorového létání bratří Wrightů, sem jezdí filmaři z celého světa. „Letoun Wright má rozpětí 11 metrů a jedná se o jedinou stoprocentní letuschopnou repliku na světě," říká ředitel muzea Martin Kindernay. „Takže když třeba chtějí američtí filmaři natočit nějaké historické scény, tak jezdí k nám do Pardubic," dodává.
A samozřejmě nemůže chybět ani letuschopná replika letounu Blériot, na kterém se první český aviatik Jan Kašpar poprvé vznesl do vzduchu v roce 1910. O rok později pak uskutečnil svůj slavný let z Pardubic do pražské Chuchle.
Právě na počátky českého letectví, především jejich zakladatele bratrance Jana Kašpara a Evžena Čiháka, se ještě víc zaměřuje znovuobnovená expozice muzea. Však jsou na své slavné rodáky v Pardubickém kraji patřičně hrdí.
Návštěvníci se mohou stát účastníky světových válek
Od počátků letectví se pak návštěvníci mohou přesunout do první světové války. Dalším zajímavým exponátem je totiž nejslavnější německá stíhačka - červený trojplošník Fokker DR 1, zvaný Rudý baron. „Ten určitě lidé znají z leteckých filmů. A u nás mají navíc možnost si do letounu sednout a vyzkoušet si pocity pilota v první světové válce přímo za letu. Jde totiž o jeden ze zdejších exponátů, které mají letecký simulátor," říká Martin Kindernay.
A pokud bude mít někdo chuť vzdát holt československým pilotům z 2. světové války, může usednout hned vedle do stíhačky Spitfire, ve které je také simulátor letu, díky kterému je možné si vyzkoušet alespoň imaginárně účast v bitvě o Británii.
Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara nabízí i řadu dalších unikátů, které určitě stojí za zhlédnutí. Podle ředitele muzea si na své přijdou nejen dospělí a fanoušci a znalci letadel, ale i děti, které jsou také častými návštěvníky muzea. Pro ně je velkým lákadlem, že si mohou exponáty osahat, sednout si do nich a díky simulátorům letu se i pomyslně vznést. Anebo si vyzkoušet uniformu pilota, pohrát si s maketami letadel a zahoukat sirénou, která ohlašovala letecký poplach v první světové válce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dostupné bydlení? ‚Uvolněte podmínky pro stavbu nájemních bytů a dovolte investice penzijních fondů‘
-
Jsou úředníci podjatí? Přípravu sarkofágu přes hořící ostravskou haldu komplikují námitky
-
Technokrat na sankčním seznamu Evropské unie. Syrský premiér zůstal v zemi, chce předat moc
-
Soud se po půl roce vrací k projednání zabití vůdce kutnohorské sekty. Pokračuje bitva o posudky