V Muzeu berounské keramiky si můžete na kruhu vytvořit vlastní výrobek
Středočeské město Beroun letos slaví 750 let od první písemné zmínky. Není náhoda, že se slavné Berounské hrnčířské trhy konají každoročně právě tady. V okolí Berouna vždy byla kvalitní hrnčířská hlína, a tak není divu, že nejstarší nálezy keramiky pocházejí z pravěku.
Zlatý věk berounské keramiky přišel v období renesance na přelomu 16. a 17. století, kdy se zde vyvinul specifický způsob dekorace. Berounské keramice tohoto období se dokonce říkalo tzv. „Berounské zboží“ – protože se vyvážela na trhy po celých Čechách a dokonce i do střední Evropy.
„Berounské zboží“ si můžete prohlédnout v nově zřízeném Muzeu berounské keramiky. Nachází se v historickém Rajnovském domě, který je vrostlý do městského opevnění z doby počátků města Berouna z konce 13. století.
Berounskou keramiku poznáte podle dekoru - tělo je červené a malba je bílá a zelená. Často se jedná o rostlinné a geometrické motivy, ale vyobrazena bývají i zvířata a různé postavy. Ve své době se jednalo o originální dekor, který se nikde jinde nedělal.
Glazura se nanášela nikoliv štětcem, ale kukačkou, což byla nádobka, ze které se barva na povrch lila. „Berounské zboží“ bylo oblíbené i na Pražském hradě, je doloženo, že se z ní jedlo a pilo například při korunovaci krále Matyáše.
Přímo v muzeu si můžete prohlédnout velkou keramickou mapu s vyznačením míst, kde byly v Berouně nalezeny keramické pece. A také tu uvidíte, do jakých míst Evropy se tato barevná keramika vyvážela.
V historických oknech muzea jsou vystaveny archeologické nálezy keramiky, která předcházela slavné „Berounské zboží“, tedy výrobky z doby od 13. do 15. století. Druhá polovina horního patra je věnována vývoji užitkové keramiky. Dostanete se tu do atmosféry kuchyní našich prababiček.
A navštívit můžete také místní dílnu. Najdete ji v přízemí muzea a je v ní připraveno vše, abyste si sami mohli vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu a vypálit si vlastní výrobek. Výhodou je, že přístup sem má každý a není třeba si rezervovat žádný čas nebo absolvovat kurz či workshop. Dostanete k dispozici hrnčířskou hlínu, hrnčířský kruh a samozřejmě základní radu. Potom už je vše jenom na vás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zrušení ministerstva školství nebude pro Trumpa jednoduché. Důležité agendy mu zatím zůstanou
-
Ohrožení je obrovské, musíme zabránit šíření, reaguje Výborný na slintavku a kulhavku na Slovensku
-
Kennedy chce promořit americké farmy ptačí chřipkou. ‚Recept na katastrofu,‘ reaguje veterinářka
-
Kněz Halík koupil od kapucínů kolínský klášter. Zaplatil za něj 15 milionů korun