V muzeu plném bot ve Skutči na Chrudimsku by si vybrala nejen Popelka
Skuteč na Chrudimsku v Pardubickém kraji nazývali v minulosti městem ševců. Výroba obuvi je tam známá už od 16. století a unikátní výrobek skutečských ševců, takzvané „červené dílo“ - tedy dámské boty z červené kůže, byly ve své době považovány za téměř umělecké dílo. Nejen na ně, ale i za celou historií obuvi v kraji od jejich počátků u verpánku až po moderní šicí stroje, se můžete zajít podívat do Městského muzea ve Skutči.
Expozice obuvi v tamním muzeu se může pochlubit hned několika unikáty. Jedním z nich je největší česká ručně šitá polobotka, kterou ušili tamní ševci pravděpodobně někdy v letech 1938 až 1939. Buď na ševcovský bál anebo jako součást výstavy Expo v USA, kam ale kvůli začátku okupace nedorazila. Tak si ji alespoň můžete prohlédnout ve skutečském muzeu. Se svými 108 centimetry je totiž zapsána v knize Českých rekordů a kuriozit.
Kromě toho představuje expozice ve Skutči druhou největší sbírku obuvi v České republice. Její součástí jsou například tamní nejstarší dochované boty z poloviny 19. století, ale také ukázka té nejlepší práce prvorepublikových ševců. To, čím se chlubili ve svých menších dílnách i větších továrnách, tedy překrásnými, často ručně vyráběnými či zlatem a stříbrem vyšívanými střevíčky, jim ale po roce 1948 zabavili spolu s dalším majetkem.
Naštěstí je ziskuchtiví „znárodňovatelé“ nerozprodali, ani nezničili, ale posléze darovali muzeu. A tak se do Skutče dnes sjíždí nejen všichni milovníci a samozřejmě především milovnice bot, ale třeba i designéři obuvi, pro které jsou skutečské boty mnohdy velkou inspirací.
Muzeum mapuje výrobu obuvi od jejich počátků až do současnosti. A tak je možné na jedné straně porovnat módní trendy minulého století, na straně druhé blíže prozkoumat historii obuvnictví v kraji od prvních ševců v chudých ševcovských světničkách až po moderní výrobu bot na obrovských šicích strojích.
Těch mají ve skutečském muzeu hned několik, dokonce i jeden 140 let starý. Největším exponátem je pak kopírovací stroj na kopyta. Na něm se podle dochovaného expedičního deníku, který je v muzeu také k vidění, dokonce ve velkém vyráběla i kopyta pro výrobu valašských papučí pro Antonína Baťu do Zlína.
Další částí expozice ve Skutči zachycuje fenomén Botasky. Název této sportovní obuvi je odvozen právě od místa jejího vzniku – bota S(kuteč). První z nich vyrobili už v 60. letech minulého století ve skutečské továrně Botana národní podnik, která vznikla v roce 1949 právě z několika znárodněných provozoven. A která se do počátku 90. let minulého století profilovala jako největší výrobce sportovní obuvi u nás.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Resort zdravotnictví zaplatil odškodné ženám, kterým ústav odmítal vydat informace o porodech
-
Pracovat na české důchodce nebudou jen mladší lidé, ale i roboti a automaty, je přesvědčený Juchelka
-
Veřejnost uvidí videozáznamy z případu znásilněné francouzky Gisèle Pelicotové. Trvala na tom u soudu
-
I s převahou jednoho hlasu bychom vládli se Spolu, říká dosavadní hejtman Libereckého kraje Půta