V nížkovské kostnici na Vysočině jsou vyskládány kosterní ostatky sedmi tisíc osob
Jednu z nejtajemnějších památek Vysočiny najdete v malé vesnici Nížkov na Žďársku. Jedná se o kostnici postavenou na začátku osmnáctého století. Uvnitř malé stavby na hřbitově u kostela svatého Mikuláše jsou do čtyř úhledných hranic poskládány kosti více než sedmi tisíc osob.
Kosterní pozůstatky pochází z období tereziánských válek, kdy do okolí Nížkova přitáhly tisíce Francouzů, Poláků a Sasů. Zůstaly po nich nejen vypleněné domy, ale také spousta obětí. Ať už válečného běsnění nebo následných epidemií. Řada obětí pak pochází z vojenského lazaretu v nedaleké Polné.
Podle historiků bylo mrtvých ve zmíněných dobách opravdu hodně. Vojáci umírali doslova za pochodu a místní je následně pohřbívali ve starých šachtách.
Kosterní pozůstatky byly později nanošeny do bývalé márnice v Nížkově, kde je podle pověsti poskládal do čtyř úhledných hranic slepý mládenec. A srovnal je podle všeho dokonale, protože není známo, že by se kdy některá hranice sesunula.
Nejnápadnější z celé kostnice je lebka uprostřed pyramidy, která stojí hned u vchodu. Jedná se o lebku vojáka, který byl na hlavě poraněný po úderu šavlí. Jeho lebka je viditelně oblýskaná. Návštěvníci kostnice si ji totiž hladí pro štěstí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Váhání Spolu mě mrzí, ale chápu ho, říká středočeská hejtmanka o povolebním vyjednávání
-
Světluška rozzářila pražskou Chuchli. Na pomoc zrakově postiženým se vybralo přes 3,5 milionu
-
Zdaňme víc neřesti, radí ministr Vlček. ‚Řešme spíš výdaje bobtnajícího státu,‘ oponuje Skopeček
-
Advokát: Špatně placená jsou všechna povolání v justici od úředníků po soudce. A neřeší se to dlouho