V osadě Křivolík nedaleko České Třebové se můžete vydat na cestu do pravěku

8. červenec 2015
Česko – země neznámá

Hrady, zámky, skanzeny, zříceniny, to všechno jsou stavby, které vypovídají o naší vlastně nedávné historii. Koho ale zajímají dějiny lidského pokolení ještě staršího data, může navštívit pravěkou osadu jménem Křivolík. Ta se nachází v blízkosti obce Kozlov, nedaleko České Třebové v Pardubickém kraji.

Skupina mladých nadšenců z občanského sdružení Bacrie tam uprostřed lesů postavila experimentálně archeologické centrum. Muzeum živé přírody nabízí keltské opidum, ale třeba i ojedinělou stavbu z doby ledové. Uvidíte zde také obětiště, pohřebiště i políčka s rostlinami, které živily i šatily obyvatele dávných kultur.

Zdejší domky jsou postavené ze dřeva, které si mladí lidé sami natěžili, opracovali na trámy nářadím, které patří do té které doby, například Keltů, takže v Křivolíku není slyšet žádná motorová pila ani jiné podobné náčiní. Zajímavá je střecha zemnice. Je z ručně vázaného rákosu.

Při různých akcích v Křivolíku přikládají ruku k dílu i sami návštěvníci, příkladem je právě zmíněná výroba rákosové střechy. Tesají ale i kůly anebo tvoří výrobky z hlíny, které se pálí v peci umístěné pod zemí. Ovšem nejoblíbenější, hlavně u dětí, je výroba mazanice – šlapáním bláta plného plev se vzniká hmota, s jejíž pomocí se pak tmelí trámy ručně stavěných domů.

Členové pravěké osady Křivolík

Nejstarší stavbou v Křivolíku je ovšem replika přístřešku z doby ledové, tedy z doby lovců a sběračů. Trochu připomíná indiánské teepee. A protože je vskutku autentická, jezdí do Křivolíku i filmaři. Členové osady mají totiž k dispozici i kostýmy, nádobí a vše, co do doby ledové patřilo.

Hned u vchodu do lesa jsou dvě malá políčka, oplocená laťkami ze stromků. Na jednom rostou plodiny, které živily a šatily obyvatelé pravěkých vesnic, na druhém se pěstuje to, co pravěcí lidé ještě neznali, například brambory. O tom se mohou dozvědět víc i děti ze škol, které se účastní zdejších edukativních programů.

Léto v osadě Křivolík

Vítání slunovratu

Během léta se v osadě konají menší akce, kterým se říká výpravy, a také zajímavý pracovní tábor. Do něj se může přihlásit kdokoli, kdo chce prožít týden v přírodě, přiložit přes den ruku k dílu a večer se při ohni pobavit, zazpívat si a zatančit.

Členové osady se na přelomu července a srpna vydají na Festival keltské kultury Lughnasad do Nasavrk u Chrudimi. A další akce budou následovat. Nejbližší můžete najít na webových stránkách pravěké osady Křivolík nebo na facebooku občanského sdružení Bacrie.

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d3196.472587400234!2d16.41825!3d49.8881667!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x0%3A0x0!2zNDnCsDUzJzE3LjQiTiAxNsKwMjUnMDUuNyJF!5e1!3m2!1scs!2scz!4v1436347873574" width="610" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen></iframe>
autor: BAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.