V Ostřešanech stojí malovaný dům plný umění. Ukrývá dokonce gotickou kapli

12. leden 2018
Ateliér výtvarnice Evy Filemonové

V Ostřešanech, malé obci vzdálené asi 10 kilometrů od Pardubic, mají jeden unikát. Dům plný sgrafit, fresek, soch a obrazů, které přímo v něm a na něm vytvořila výtvarnice Eva Filemonová. Nejde pouze o umění, ale také o historii. Gotické jádro totiž napovídá, že mohlo jít v minulosti o kostel nebo tvrz s kaplí.

O existenci unikátního malovaného domu v jedné z bočních ostřešanských uliček ví málokdo. Kdo k němu zabloudí, zcela jistě užasne. Dům totiž ze třech stran zdobí sgrafitová výzdoba, originální surrealistické výjevy vytvořené starou renesanční technikou. Přesně takovou, jaká zdobí například zámek v Litomyšli, který je na seznamu památek UNESCO.

Když výtvarnici Evě Filemonové zakázal minulý režim tvořit, vyzdobila svými díly dům v rodných Ostřešanech u Pardubic. Stal se vlastně živoucí galerií umělkyně, která oficiálně nesměla vystavovat.

Eva Filemonová, rozená Chvojková, byla dcerou majitele ostřešanské cihelny. A přestože ji to táhlo k umění, studovat ho po roce 1948 nemohla. V 50. letech navíc musela odejít z rodného města, kam se vrátila až koncem roku 1981 spolu se svým druhým manželem, hudebním skladatelem Emanuelem Kuksou. Důvodem byl ostřešanský dům číslo popisné 11, který měl velmi unikátní historické jádro, a hrozilo mu zřícení.

15 let intenzivní práce

Výtvarnice se spolu se svou rodinou pustila do jeho záchrany a při tom ho začala zdobit svými pracemi. Na fasádě vytvořila sgrafita, zahrady ozdobila svými sochami, interiéry obrazy, reliéfy, freskami. A za 15 let intenzivní práce se z domu stalo jedno velké umělecké dílo, dům plný výtvarna a hudby.

Dům i jeho okolí je také plné soch, tohle je tzv. vítací dívka u vchodu do domu z ulice

Malovaný dům v Ostřešanech má navíc historické jádro, které pochází zřejmě už ze středověku. Svědčí o tom odkryté původní gotické zdivo, nosné krakorce, portály, kované dveře či stropy, které zřejmě pocházejí už ze 14. století. Co ale zaujme i běžného návštěvníka, který se ve staré architektuře neorientuje, je centrální místnost domu s vysokými klenbami, která vypadá jako kaple.

Zřejmě kaplí nebo kostelem dům opravdu v dávných dobách býval, tato největší místnost s klenbami tomu napovídá. Mimo jiné proto, že ukrývá prostor, který vypadá, jakoby tam stával oltář, nebo sousední malá místnost, která působí jako kněžská sakristie. I tu zdobí originální díla výtvarnice Evy Filemonové.

Spustit audio
  • Tipy na výlet