V Polsku bude odhalena největší socha Ježíše Krista na světě

21. listopad 2010

Západopolský Swiebodzin bude mít po dnešku největší sochu Ježíše Krista na světě. Svými rozměry má o pár metrů převýšit světoznámou sochu Krista Spasitele, který shlíží na brazilské Rio de Janneiro. Do městečka na západě Polska dorazí tisíce věřících.

Obří socha Ježíše Krista, která stojí na menším kopečku za městem, na poli, pár desítek metrů od nákupního centra a plaveckého bazénu, má být dnes slavnostně odhalena a vysvěcena. Jak ale v dopoledním Radiožurnálu přiblížil varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška, socha ještě není zcela dokončena.

„Před dvěma týdny dělníci dokončili instalaci ramen, které mají rozpětí 25 metrů a dosadili také hlavu s korunou, ale socha ještě není domalovaná, chybí vyspárovat v některých místech. Pořád vedle ní stojí jeřáb. Slavnostní odhalení a vysvěcení se ale nedalo odložit,“ vysvětlil.

S nápadem postavit sochu Ježíše Krista přišel místní kněz Sylwester Zawadzki. Původně to měl být pouze skromný pomník, ale časem se projekt rozrostl do obřích rozměrů.

„Železobetonová socha má 36 metrů, stojí na pozemku na kraji města. Několikrát se celá akce zastavila, protože chyběli peníze či se předělával návrh. Odborníci si nebyli jisti statikou, což vlastně platí dodnes. Takže samotná stavba se protáhla na 5 let,“ přiblížil zpravodaj.

Celé dílo zaplatili dobrovolní dárci a sponzoři. Z rozpočtu města nešel ani jeden zlotý. Zástupci Swiebodžina ale věří, že socha přitáhne do provinčního města turisty z celého světa a stane se vyhledávaným poutním místem.

autoři: pev , kbr
Spustit audio