V Praze je na Malé Straně schránka na houby. Přineste tu, se kterou si nevíte rady
I zkušení houbaři občas natrefí na kus, se kterým si neví rady. Co je to za druh? Jak se jmenuje? A je jedlý? Pátrat můžete na internetu, v knižních atlasech hub, anebo zajít s houbou do poradny. Kdo je z Prahy a blízkého okolí, má ještě jednu možnost – odnést nalezený exemplář do unikátní schránky na houby.
V místech, kterými denně procházejí stovky a tisíce turistů, přímo naproti kostelu Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského, stojí sídlo houbařů. V pražské Karmelitské ulici na Malé Straně sídlí Česká mykologická společnost. A v jejím průjezdu objevíte nejen poradnu pro houbaře, ale i schránku na houby. A podobnou nejspíš jinde ve světě nenajdete.
Houby z přírody – poradna otevřena, píše se na dveřích. Za nimi nás uvítala Anna Švecová: „Sem k nám do poradny nosí lidi houby, které najdou v lese, na zahradách, v parcích. Nejčastější dotaz je, jestli je ta houba jedlá.“
Při rekonstrukci domu před několika lety, v místě bývalého plynoměru, nechali mykologové vyrobit také schránku na houby. Kromě nočních hodin je přístupná neustále. Jsou v ní tužky, papíry a lidé mohou do schránky jim neznámé houby odložit. Nejlépe v papírovém sáčku nebo papírové krabici. Na základě pokynů ve schránce k doneseným houbám vyplní nálezový list: jméno, adresu, telefon, e-mail, datum a místo nálezu.
Ve chvíli, kdy někdo z mykologické společnosti přijde do poradny, houby ze schránky vyndá, prozkoumá a dá nálezci vědět, o jaký druh se jedná. „Zprávu dáváme víceméně obratem, podle toho, zda nálezce zanechá adresu, telefon nebo e-mail,“ popsal předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Houby po prozkoumání vyhodí.
Úlovky přinesou do poradny v průměru jeden až dva tisíce lidí ročně. A nejen ty, které našli v lese. Nosí sem třeba i houby, které jim rostou na stěnách chalupy, a mají strach, aby jim neničily dřevo. Většinou se jedná o houby běžně rozšířené, žádné vzácnosti se ve schránce neobjevují.
U nás se stále hovoří o houbách jen jako o dobrotě k jídlu a cíli našich hledačských vášní. „My bychom měli houby propagovat, ale spíš v ekologičtějším smyslu,“ zamýšlí se Anna Švecová, „jako součást přírody, přírodní krásu. My chceme všechno sníst, ale měli bychom houby spíš chránit a ne je vysbírávat.“
Takhle jsme se my, národ vášnivých houbařů, nad houbami nezamysleli. A Anna Švecová z České mykologické společnosti ještě vzkazuje, že vydávají Mykologický sborník, neboli časopis českých a slovenských houbařů, který vychází čtyřikrát ročně. A také pořádají přednášky a výstavy hub. Pro zájemce, kteří to nemají daleko, ještě podotýkáme, že schránka na houby se v Karmelitské ulici vybírá v pondělí, v úterý a ve čtvrtek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Chce Jurečka zpoplatnit péči o důchodce? ‚Jednoznačná dezinformace,‘ vyvrací ministerstvo
-
S Trumpem čelí Tchaj-wan nejistým vyhlídkám. Obavy budí jeho výroky i Muskův vliv v administrativě
-
Tereza dobrovolničí už od 14 let. Působila v keňském sirotčinci, teď pomáhá Adamovi se svalovou atrofií
-
V noci hořelo v areálu litvínovské chemičky. Požár napáchal škody za 50 milionů, nikdo nebyl zraněn