V Praze si můžete zajít na pivo do jedné z mnoha hospůdek se slavnou historií
U Pinkasů, U Jelínků, U Bansethů v Nuslích, U Milionu v Hostivaři, U Černého vola na Loretánském náměstí. To všechno jsou slavné pražské hospůdky, které psaly historii hlavního města stejně jako mnohé významné památky.
S nápadem navštívit alespoň některé ze zmíněných pražských hospod a zapátrat po tom, čím jsou jedinečné, přišel kolega Ilja Kučera mladší. Ten historky o jejich nezaměnitelné atmosféře slýchával už od dětství. Od svého tatínka, známého rozhlasového redaktora a znalce života Ilji Kučery.
Naše toulky jsme začali na Jungmannově náměstí. A vzpomínali na krejčího Jakuba Pinkase, který šil kněžská roucha pro františkánský klášter. Pak se doslechl o novém pivu. To právě začali vařit v Měšťanském pivovaru v Plzni. Pinkasův přítel, forman Martin Salzmann, mu dvě vědra nového plzeňského piva přivezl. Bylo to v roce 1843. Pinkas dal pivo ochutnat svým přátelům. Ti jím byli nadšení stejně jako on, a tak pověsil krejčovské řemeslo na hřebík a stal se hostinským. V dnes vyhlášené hospodě U Pinkasů.
Nedaleká Pivnice U Jelínků tu stávala už na začátku minulého století. Rodina Jelínků ji získala v roce 1918. O osm let později uzavřel pan Jelínek smlouvu s plzeňským pivovarem. Od té doby sem chodí milovníci zlatavého moku a pivo si dávají většinou vestoje. Však je to také hospůdka jako dlaň. Herci, muzikanti, spisovatelé nebo malíři patřili a dodnes patří k místním štamgastům.
U Černého vola nedaleko Hradu si dáte i knedlíky s vajíčkem
Na Loretánském náměstí nedaleko Pražského hradu jsme se kochali krásou domu, který někdy po roce 1560 nechal vystavět Matouš Marber. Zdobená fasáda s řadou slepých oken vznikla v roce 1726. Od stejného roku tu fungoval šenk. Současný hostinec, sousedská hospoda, kterou byste v místě plném turistů nečekali, své hosty vítá od roku 1965. Dát si tu můžete, kromě piva, třeba i knedlíky s vajíčkem. Hostinec U Černého vola, o kterém je řeč, navíc finančně podporuje sousední Školu Jaroslava Ježka pro zrakově postižené děti a mládež.
V Nuslích jsme navštívili legendární hospodu U Bansethů. Má víc jak stoletou tradici a do podvědomí Pražanů se dostala díky Jaroslavu Haškovi, který byl stálým návštěvníkem. Dodnes tu na něj čeká jeho stůl, svědek skvělých řečnických improvizací i polštář pro alkoholem znavenou hlavu. Ostatně - v Osudech dobrého vojáka Švejka je hospoda i se svým zakladatelem, panem Aloisem Bansethem, zmiňovaná.
Do Hostivaře nás čekala dlouhá cesta tramvají, ale chtěli jsme si prohlédnout i Hospodu U Milionu. Ta byla založena v roce 1891. Název majitelé zvolili na počest miliontého návštěvníka Jubilejní zemské výstavy na nově otevřeném českém výstavišti v Praze-Holešovicích. Národní cítění tehdy vrcholilo a toto byl jeden z jeho projevů.
Asi si dokážete představit, že obejít tolik podniků, ve kterých se psala historie Prahy, bylo časově poněkud náročné, a tak jsme z poslední jmenované hospůdky s Iljou Kučerou vycházeli za hluboké noci. Nutno však dodat, že vzpřímeně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajinští dobrovolníci zachraňují lidi z Vuhledaru. Mnozí zůstávají kvůli svým domácím mazlíčkům
-
‚Němci nás ignorují a zneužili svůj zákon.‘ U hranic mají vyrůst větrné elektrárny, místním se ale nelíbí
-
‚Kdo se neevakuuje, ten zemře.‘ Florida se chystá na hurikán Milton, udeřit má v noci na čtvrtek
-
Baker, Hassabis a Jumper. Trojice vědců získala Nobelovu cenu za chemii díky výzkumu proteinů