V pražských Modřanech se objevil poklad. Skrýval ho viniční dům

V pražských Modřanech se objevil poklad. Skrýval ho viniční dům
Na jižním okraji hlavního města Prahy, na pravém břehu řeky Vltavy se rozkládají Modřany. První záznamy o nich pocházejí z roku 1178, stejně jako první zmínky o modřanské vinici. Soběslav II. ji tehdy daroval Vyšehradské kapitule: „Dávám také těmže bratřím území v městečku Modřany na dva pluhy s vinicí.“
Později patřila vinice pražskému arcibiskupství, proto je označována jako arcibiskupská. A zřejmě je zároveň nejstarší vinicí v Praze. Viniční domek sloužil pro potřeby místních vinařů, je ovšem mnohem mladšího data. Vystavěn byl na začátku 19. století a náležela k němu hospodářská stavení - kravín, lisovna vína, řezárna, domek pro hlídače a také studna.
Viniční domek, roubená venkovská usedlost, sloužil při sklizni hroznů, přípravě vína a jeho uskladnění. V hlavním městě je unikátní ukázkou klasicistního domku s pětiosým průčelím, trámovým stropem, střechou ze štípané šindele, půdními průzory v podobě takzvaných volských ok a mansardovou střechou. V domku bývala i černá kuchyně s dýmníkem, průlezným komínem a chlebovou pecí.
Po rekonstrukci dokončené v roce 2014 byla ve viničním domku zřízena i obřadní síň, která bývá využívána také pro setkání se vzácnými návštěvami. V podkrovní galerii si můžete prohlédnout aktuální výstavu. V těsném sousedství vystavěná replika někdejší stodoly slouží jako zázemí pro památkově chráněný viniční dům. Nacházejí se v ní toalety či malá kavárna.
Zem ukrývala stovky mincí
Při rekonstrukci viničního domku vynesly stavební práce na denní světlo poklad. Zem ukrývala hromadu mincí: 351 zlatých, 417 stříbrných a několik stříbrných šperků. Nejstarší mince pochází z roku 1771, ta nejmladší z roku 1937.
Celkem šest kilo francouzských, rakouských a prvorepublikových mincí z takzvaného modřanského pokladu se přesunulo do rukou badatelů z Muzea hlavního města Prahy. Ti teď poklad spravují a mince dále zkoumají. Na otázku, komu poklad patřil, prý zatím není možné s určitostí odpovědět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vondráček: Zákaz uvádět jména stíhaných by nebránil informovat o případu. Ctil by víc presumpci neviny
-
‚Mám dokonce i vytřeno.‘ Do oprav po povodních dala rodina půl milionu, přesto musí dům v Písečné k zemi
-
‚Nacházíme se na divokém západě obchodní války.‘ Akcie v USA prudce klesly po čínské odpovědi na cla
-
Šedesát minut nestačilo. Hradec Králové porazil Pardubice 3:2 po prodloužení.