V přírodním parku Čeřínek stojí zvrásněná skalní hradba. Říká se jí Čertův hrádek
Když se podíváte na jakoukoli českou turistickou mapu, zjistíte, že spoustu zajímavých přírodních úkazů mají na svědomí čerti, tedy alespoň podle názvu. Čertových kamenů, stolků nebo skal je všude požehnaně a všechny určitě stojí za vidění. Navštívit se vyplatí i Čertův hrádek na Vysočině.
Nachází se asi 16 kilometrů od Jihlavy v přírodním parku Čeřínek. Čertův hrádek je jednou ze čtyř přírodních památek, které v parku najdete. Skalisko stojí ve výšce 714 metrů nad mořem. Kolem rostou smíšené lesy, ve kterých jsou dodnes patrné pozůstatky dolování stříbra. K hrádku vede 830 metrů dlouhá naučná stezka se čtyřmi zastaveními, která informují o okolní přírodě i samotném hrádku.
Kromě naučné stezky tudy vede i červená turistická značka a dokonce i koňská stezka. „Vlastně bychom se na Čertův hrádek dostali až z Jihlavy po červené značce přes Zaječák, Rantířov a Cejle,“ říká předseda Klubu českých turistů Čeřínek Jiří Veselý.
Nejsnadnější přístup k Čertovu hrádku je určitě z osady Dolní Hutě, odkud lze jít po pohodlné cestě dva kilometry. Vlak zastavuje v nedalekém Kostelci u Jihlavy. Odtud pošlapete asi devět kilometrů.
Čerti stavbu nestihli
I k Čertovu hrádku se váže pohádková legenda. „Čerti měli za úkol postavit tu hrádek. Jeden z nich se ale zapomněl s vílou, kohout zakokrhal a čerti stavbu dokončit nestihli. Kameny tu zůstaly tak, jak dopadly,“ vypráví Jiří Veselý. Celou pověst najdete na tabuli posledního zastavení naučné stezky.
Jsou tam samozřejmě uvedeny i geologické údaje o zajímavě strukturovaných skalách. Laik by řekl, že jsou sestavené z pravidelných žulových desek a kvádrů. Ve skutečnosti je skalní útvar tvořený dvojslídnými žulami, které jsou nápadné svojí lavicovitou odlučností.
Na svazích pod hrádkem uvidíte kamenné moře, pozorný turista objeví i kamenný hřib nebo pozůstatky kamenných mis na vrcholku hradby. Celou tu krásu způsobilo pradávné tropické i mrazové zvětrávání. Ze zadní strany hradby se snadno dá vyjít až na vrchol Čertova hrádku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na modelu PPP stát neušetří, říká ekonom o výstavbě dálnic. ‚Neřeší údržbu,‘ poukazuje konzultant
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty ve šlágru 27. kola hrají s Třincem 1:1. Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos
-
Jen AfD může zachránit Německo, tvrdí Musk. ‚Nepleť se do toho, Elone,‘ reagoval generální tajemník SPD
-
‚Co musí člověk ještě vyhrát?‘ Krejčíková nechápe pořadí ankety Sportovec roku