V srdci Českého Švýcarska můžete navštívit indiánskou vesničku Rosehill
Malá loučka za vsí jménem Růžová na Děčínsku na severu Čech vám nabídne pohled na několik teepee – indiánských stanů. Mezi nimi můžete zahlédnout Indiány v oděvu z jelenice, obuté do ručně šitých mokasín, občas i se slavnostní péřovou čelenkou. Přímo ve stanech pak uvidíte předměty denní potřeby – oblečení, nádobí, nářadí, zbraně, hudební nástroje, ozdoby, hračky. Dokonalé repliky původních věcí, dokonce s patinou kouře z ohýnku v teepee.
Dvě desítky let se Jan Bezek (zároveň indiánský náčelník jménem Četan) s přáteli zajímá o život původních obyvatel Ameriky. Nejen, že o nich sbírají informace, ale umějí i původní technologií vyrobit různé předměty, které Indiáni používali, a všechno vám v indiánské vesničce Rosehill rádi předvedou.
V jednom teepee si všechny indiánské předměty můžete osahat. Ale také si tu můžete hodit tomahawkem do klády, zastřílet si z luku a dozvědět se, jak to malí Indiáni měli těžké. Když klouček netrefil cíl, nedostal jíst. Tvrdé, ale jasné poučení pro život: neulovíš – nebudeš jíst.
Jinde si můžete zabubnovat na obřadní buben nebo ruční bubínek. Indiáni vás také naučí vyrobit lapač snů nebo náramek z jelenice. A můžete se i pokusit rozdělat oheň křesáním. Anebo sledovat u ohně Bizoní či Orlí tanec, vyslechnout obřadní píseň a nakonec si sami po indiánsku zazpívat a zatančit.
Nelehký život prérijních Indiánů
Život prérijních Indiánů měl kdysi před lety svá pevná pravidla. Například většina práce ležela na bedrech žen; stavěly teepee, vydělávaly kůže, šily a vyšívaly oblečení i mokasíny, vařily, staraly se o děti. Muži se zabývali hlavně lovem a v případě potřeby bojem. A jak náčelník z Rosehill Četan se smíchem poznamenává, měli tím pádem i víc času na vlastní zkrášlování – nosili dlouhé vlasy, ozdoby na krku i v uších.
Žádnému Indiánovi nesměl chybět jeho osobní amulet, váček s nějakým pro něj významným předmětem, který ho chránil před zlými silami. Ale musíme dodat, že život takového indiánského lovce a bojovníka nebyl lehký. Zkuste si představit, že třeba lov bizonů se odehrával takřka z bezprostřední blízkosti. Šíp nebo oštěp musel zvíře zasáhnout za levou lopatkou, aby pronikl do srdce a bizona co nejrychleji usmrtil.
Indiáni nelovili pro zábavu, ulovená zvěř poskytla všechno potřebné pro život. Od kůže přes maso, tuk, šlachy, kosti až k rohům či parohům – všechno dokázali zužitkovat. Nedílnou součástí života byly i obřady plné zpěvů a tanců s magickým podkresem bubnu a mušličkových chřestidel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bez věřících voličů nevyhrajete volby, říká bývalý stratég Obamy. Trumpovi se povedlo oslovit katolíky
-
Přešlap při přípravě vysokorychlostní tratě vyšel na 10 milionů korun. Průzkumníci navrtali plynovod
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Viktorie Plzeň hostí v Evropské lize Real Sociedad, Západočeši jsou zatím neporaženi
-
Méně kanálů, zpravodajů i tvorby. Pokud se nezvýší poplatky, připravila Česká televize plán Armagedon