V Strakonicích dudy hučí!
Jihočeské Strakonice byly založeny ve 13. století a tenkrát nikdo netušil, že se jednou stanou středoevropskou mekkou hráčů na nástroj, jemuž se říká dudy, ale také moldánky, pukl nebo gajdy.
Historie tohoto ďábelského aerofonu je ale mnohem starší - podle historických pramenů se narodil před 4 tisíci let v Egyptě a v přední Asii. Odtud se dudy postupně šířily s pastýři, ale především s četnými arabsko-tureckými nájezdy do Evropy a zakotvily nejen u nás, ale i na britských ostrovech a severu Španělska.
Co je na hře na dudy nejtěžší, jak se z dudáka stane dudař, proč mají skotské dudy jiný zvuk než ty české a proč mají vždy na měchu čertovskou hlavičku? Strakonice hostily Mezinárodní už 24. dudácký festival. V pořadu Folklorní notování si poslechněte dudáky a dudaře: Patrika Ředinu, Ladislava Chyňavu a Miroslava Stechera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.