V Třeboni mají vodárenskou věž od Jana Kotěry. Zabydlelo se v ní buddhistické umění
Když se řekne Třeboň, nejspíš se vám vybaví kapři, rybníky, lázně nebo pasoucí se koně. Jihočeské město má ale ještě jednu zajímavost - historickou vodárenskou věž v městské části Kopeček. Věž vysokou 32 metrů postavili před více než sto lety podle plánů slavného architekta Jana Kotěry. Dnes ukrývá unikátní sbírku buddhistického umění.
„Slavnostní otevření naší galerie ve věži proběhlo 19. května 2013 za přítomnosti Jeho Ctihodnosti Chamba Lamy D. Čojdžamce," říká Anudari Klečková, průvodkyně a zároveň dcera majitele zdejší sbírky umění. Její otec Milan Klečka má věž od města dlouhodobě pronajatou a na své náklady ji zrekonstruoval a vytvořil v ní Galerii mongolského buddhistického umění.
V sousedící budově založil Asijské kulturní centrum Třeboň a v plánu má ještě vybudování relaxačního centra s čajovnou „Wu-Wei“.
Vodárenská věž pro Třeboň byla vyřazena z provozu po druhé světové válce a poté byla uzavřena a nevyužita s výjimkou několika ojedinělých prohlídek a exkurzí.
Dnes je možné areál navštívit buď po telefonické dohodě, nebo o prázdninách v prohlídkové časy každý den v každou lichou hodinu od 11:00 do 17:00. „Nejvyšší část věže slouží jako rozhledna a je z ní krásný výhled do okolí, například na Novohradské hory nebo na Kleť," popisuje Anudari Klečková.
V sousedství vodárenské věže je celoročně otevřen meditační park Zahrada soucitu s pietním památníkem věnovaným obětem druhé světové války a sochou ženského bódhisattvy uzdravení a soucitu Kuan-jin.
Architekt Jan Kotěra je autorem mnoha slavných staveb. Roku 1906 začal pracovat na souboru budov vodárny pro pražské předměstí Vršovice na katastru tehdejšího města Nusle a obce Braník. Soubor se skládá z čerpací stanice u řeky Vltavy v Braníku a vodárenské věže mezi Nuslemi, Pankrácí, Krčí a Michlí, kterou obklopují další tři obslužné budovy.
Úplně stejnou vodárenskou věž, navíc s artézskými studnami, realizoval Jan Kotěra pro jihočeskou Třeboň. Obvyklému obrazu průmyslové architektury se přiblížil skrze režné neomítané cihly a zvýrazněné tektonické články.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Oděvy a obuv v Česku bezprecedentně zdražily. Oproti Německu je to výrazný rozdíl, říká ekonom
-
‚99 procent euforie a procento obav.‘ Damašek slaví na prahu nejasné budoucnosti, říká novinář Boháč
-
‚Lepší sloužit, než utíkat.‘ Mladí Ukrajinci stojí před dilematem, zda nastoupit na vojnu, nebo odejít
-
ŽIVĚ: Čeští hokejisté proti Švýcarsku vedou 2:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos