V žateckém muzeu uvidíte Háčkované dějiny zemí českých. Od pravěku až po současnost

Jan Žižka
Jan Žižka
Dějepis většinou nepatří mezi oblíbené školní předměty. Na výstavě Háčkované dějiny zemí českých, která je momentálně k vidění v muzejním objektu Křížova vila v Žatci, je to ale něco docela jiného. Pobavíte se na ní, připomenete si české legendy a pověsti a navíc se dozvíte řadu historických faktů.

Háček je kouzelná hůlka, říká Lenka Bednářová, která se háčkování věnuje už dlouhá léta a pod jejímiž prsty se zrodilo i pestré panoráma postav a osobností českých dějin. Na výstavě je k vidění 26 výjevů z různých období – od pravěku a lovců mamutů přes Kelty, věrozvěsty Cyrila a Metoděje, Karla IV., Jana Žižku, Marii Terezii a další osobnosti české historie. Mimořádně zdařilé je zpodobnění Tomáše Garrigua Masaryka nebo císaře Františka Josefa I. A nechybí ani historie zcela nedávná, mezi figurkami najdete i prezidenty Václava Havla a Václava Klause.

Celé dílo trvalo Lence Bednářové dva roky, při přepočtu na čistý čas práce to bylo 700 hodin. A také spotřeba materiálu byla úctyhodná. Na háčkované české dějiny padlo neuvěřitelných 18 kilometrů příze, 400 korálků a 23 kilogramů dámských punčoch, které slouží jako výplň jednotlivých postaviček.

První postavičkou, kterou Lenka Bednářová vytvořila, byl skřítek Kaštánek pro její malou neteř. Později pro synka Tomáše stvořila různé pohádkové postavičky a hrdiny z televizních večerníčků. A právě „večerníčkovská“ kolekce a soubor Háčkované dějiny zemí českých jsou zapsány v pelhřimovské Knize rekordů a kuriozit. Její práce ale došla uznání i v zahraničí – háčkované figurky mohli obdivovat lidé v Mexiku, Japonsku, v USA a v několika zemích Evropy.

Tajuplný Václav Havel

Jednotlivé výjevy z českých dějin sestavil z háčkovaných figurek pracovník Regionálního muzea v Žatci Miroslav Černý. A i když podobnost jednotlivých postaviček se skutečnými osobnostmi je až obdivuhodně věrná, trochu ho prý potrápil prezident Václav Havel. Tato figurka dorazila totiž v krabičce společně se třemi figurkami Eskymáků. A tak se Miroslav Černý pustil do podrobného studia života Václava Havla, aby zjistil, zda někdy k takovému setkání došlo.

Prezident Václav Havel

A protože nedošlo, nejprve usoudil, že by se mohlo jednat o zpodobnění Jana Eskymo Welzla, což byl český cestovatel, dobrodruh, lovec, zlatokop, náčelník Eskymáků a nejvyšší soudce v Nové Sibiři. Jakkoli zní tento výčet fantasticky, byla to skutečně existující postava, která k českým dějinám rozhodně patřila. Jenže podoba figurky s Václavem Havlem, včetně malinko kratších nohavic u kalhot byla tak věrná, že se rozhodl obrátit s dotazem přímo na autorku Lenku Bednářovou. A dozvěděl se, že jde skutečně o Václava Havla a Eskymáci mají signalizovat, že se za jeho prezidentování naše země otevřela světu.

Pro potřeby žatecké výstavy ale dostal Václav Havel jinou společnost – pionýry – ještě s vtipným dodatkem, že je třeba přeměnit košile. Ostatně vtipné popisky nechybějí ani u dalších výjevů. Chcete-li si Háčkované dějiny zemí českých užít, moc neváhejte. V muzejním objektu Křížova vila v Žatci budou k vidění do 22. července 2018. Více na internetových stránkách muzea.