Valcha na Tachovsku už neklape. Je tam ale krásná příroda a klid
Přírodní památka Valcha na Tachovsku v Plzeňském kraji nabízí procházku žulovým suťovým lesem. Kromě toho v ní ale můžete nahlédnout i do zajímavé historie soukenictví, tedy výroby sukna. Na potoce totiž v minulosti stávala vodou poháněná valcha. O co přesně šlo?
Důmyslné zařízení, ze kterého se do dneška na potoce dochoval jen žulový přepad, hýbalo dřevěnými kladivy, která různě čechrala a mlátila vlněné sukno. Tím docházelo k jeho zpevnění a zhutnění. Tato technologie je pochopitelně už dávno zapomenutá, jen název osady a přírodní památky zůstal - Valcha.
Po levé straně Čankovského potoka hned u osady od pradávna čněly ze země obrovské žulové balvany. Posloužily nejen ke stavbě vodní hráze pro pohon valchy. Lidé žulové bloky dobývali a opracovávali. Dokladem je kromě hráze i několik domů ze žuly v okolí.
Dodnes jsou patrná místa, kde se žula opracovávala, nebo ze kterých se těžila. Najdou se tu ale i geologicky původní záležitosti, jako je mrazové zvětrávání žuly. Pravidelně popukané ohromné kvádry kamene.
V hlavní roli žula a mechy
Oblast přírodní památky Valcha je součástí Borského žulového masivu. Kromě ní se v širším okolí rozprostírá přírodní park stejného jména. Balvany dnes už hodně maskují mechy, kterým se na nich velmi daří. Kyselé půdy suťového lesa také doplňují mohutné borovice.
Původní v těchto místech ale borovice nejspíš nejsou, i když na Valše rostou několik desítek let. Botanici se přiklánějí k názoru, že původní dřevinou zdejšího lesa jsou duby. Kromě mechů se v kyselém prostředí daří také lišejníkům. Roste tu také vřes obecný, brusnice brusinka, borůvka černá, metlička křivolaká nebo jalovec obecný. A prý i hodně hub.
Dohromady vzniká atmosféra neobvyklého lesa s tajemně vystupujícími žulovými balvany s kulisou zurčícího potoka. Narazit můžete také na malou studánku a altánek pro odpočinek. Jen to rytmické klapání valchy už slyšet není. O to víc si ale člověk užije ticho a klid. K přírodní památce Valcha se nejlépe dostanete ze Stráže na Tachovsku nebo po žluté turistické trase od Borku u Tachova.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Většině Čechů sněmovní obstrukce vadí. Nejvíce voličům Pirátů a vládních stran, ale i SPD
-
Trumpovy dekrety v duchu ‚Amerika především‘. Míří spíš dovnitř USA, některé mohou zrušit soudy
-
Slovenskému europoslanci předsedkyně vypnula mikrofon. Po vulgaritě musel ihned opustit pult
-
Hokejová Sparta si finále Ligy mistrů nezahraje, v odvetě podlehla švédskému Färjestadu 2:4