Varšava se loučí s oběťmi letecké katastrofy

17. duben 2010

Varšava a s ní celé Polsko se dnes rozloučí s oběťmi letecké katastrofy. Přesně před týdnem nepřežilo nehodu u ruského Smolensku 96 osob. Kromě prezidenta Kaczynského zahynuly desítky významných osobností polského politického života a celé velení armády. Do polského hlavního města přijeli dnes desetitisíce lidí. Státní pohřeb prezidenta a jeho ženy je v plánu zítra v Krakově.

Smuteční obřad začal v centru Varšavy v pravé poledne, kdy se rozezněly zvony kostelů. Na náměstí Jozefa Pilsudského stojí improvizovaný oltář a pod ním sedí nejbližší příbuzní obětí, za nimi pak největší představitelé Polska. Zbytek náměstí a přilehlý park zaplnili lidé, kteří se přišli s oběťmi katastrofy rozloučit. Ti mohou celý ceremoniál sledovat na pěti velkoplošných obrazovkách.

Oproti původním plánům nejsou na náměstí vystaveny rakve ale jen fotografie 96 obětí. Expertům se totiž ještě nepodařilo identifikovat všechny osoby a jejich těla jsou stále v Moskvě. Podle posledních zpráv byla zatím totožnost zjištěna u 70 cestujících. Převoz rakví navíc také zkomplikoval uzavřený vzdušný prostor nad Polskem.

Lidé dnes také mají poslední šanci vzdát hold prezidentskému páru. Podle polského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušky se před prezidentským palácem tvoří dlouhé fronty a lidé čekají až třináct hodin, aby se mohli poklonit u vystavených rakví prezidenta Lecha Kaczynského a jeho ženy.

Pohřeb polského prezidentského páru bude v Krakově

Rakve s ostatky manželů Kaczynských budou v podvečer přemístěny z prezidentského paláce do katedrály svatého Jana křtitele ve Varšavě. Zítra pak budou přepraveny do Krakova na státní pohřeb. Pokud bude i nadále uzavřen letecký provoz nad Polskem, počítá se s převozem rakví v koloně aut nebo vlakem.

Na nedělní smuteční obřad mají přijet desítky hlav států z celého světa, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho ruského kolegy Dmitrije Medveděva. Podle včerejších informací by Obama do Polska přiletět měl, Bílý dům však situaci neustále sleduje. Svou účast ale odřekl jihokorejský premiér, šéf indické diplomacie a předseda horní komory japonského parlamentu.

Pohřbu se účastní i český prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer. Kancelář českého prezidenta už Radiožurnálu potvrdila, že se hlava státu do Krakova vypraví vlakem, pokud tedy bude platit, že se vzdušný prostor nad českem otevře nejdřív zítra v poledne.

Ke smutku se připojilo i Česko

Také Česko v poledne uctilo minutou ticha památku obětí havárie polského vládního letounu. Česká vláda vyhlásila na dnešek a zítřek den smutku. Po oba dny budou vlajky na půl žerdi na všech veřejných a úředních budovách. Program většiny sportovních a kulturních akcí smutek pravděpodobně neovlivní, řada pořadatelů ale tragédii připomene minutou ticha nebo jinou formou.

Například úvodní zápas finále hokejové extraligy začne právě minutou ticha a podle pořadatelů se nebude hrát česká státní hymna. Stejným způsobem uctí polské oběti i na víkendových zápasech fotbalové ligy. S minutou ticha počítají i v Národním divadle v Brně, v divadlech ve Zlíně a Uherském Hradišti, kde se nakonec rozhodli uvést plánované premiéry.

Naopak například v Prachaticích se neuskuteční oslavy milénia Zlaté stezky, hrát nebude Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích, organizátoři na jiný termín přesunuli také akce v Přerově a Olomouci.

K uctění památky se připojují i všechny diecéze v České republice. Předseda České biskupské konference Jan Graubner oznámil, že dnes i zítra se církev přidá ke dni smutku v poledne zvoněním zvonů a modlitbou za zemřelé i pozůstalé.

Při nedělních bohoslužbách se budou konat přímluvné modlitby. Na církevních budovách jsou státní vlajky na půl žerdi, nebo černé prapory. Za účasti představitelů státu sloužil včera v katedrále sv. Víta pražský arcibiskup Dominik Duka zádušní mši za oběti.

autoři: pev , Pavla Hůlová , ptp , Lenka Rafaelová , pir
Spustit audio