Ve skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka se bydlelo ještě v 80. letech minulého století
Pískovcové skály na Kokořínsku ve Středočeském kraji zná každý milovník turistiky. Pro naše předky ale pískovcové skály někdy znamenaly i adresu „trvalého bydliště". Lidé, kteří měli hluboko do kapsy, často řešili své bydlení svérázným způsobem. Své příbytky si hloubili ve skalách, s okénky a dveřmi jako do kteréhokoli jiného domu.
V této oblasti je najdete na mnoha místech. Pokud byla skála na slunečném místě, stálo za to do pískovce vytesat nejen byt, ale celé hospodářství - pak už stačilo jenom trochu přitápět - jako třeba ve Lhotce u Mělníka.
Skalní obydlí ve Lhotce má dodnes popisné číslo 1 a posledním stálým obyvatelem byla paní Marie Holubová, která tu žila až do roku 1982 a dožila se 78 let. Najdete tu nejen prostornou světnici, která je zařízená jako v jakémkoliv jiném domě – u stěny jsou klasická kachlová kamna, které obydlí dodávají typický venkovský charakter, pec nebo kredenc vytesaná do pískovce.
Přímo vedle světnice je chlév, který byl se světnicí propojen malým okénkem. To proto, aby měla hospodyně snadné krmení hospodářských zvířat a měla zároveň přehled, co se ve chlévě děje. A také okénko tak trochu světnici vytápělo, protože – jak známo – od dobytka jde teplo.
Raritou je také to, že celé obydlí bylo vybaveno původním interiérovým zařízením, které si tu můžete prohlédnout ještě dnes.
Pískovcová oblast se nerozkládá pouze na Mělnicku, ale přesahuje i do okresu Česká Lípa a do oblasti Českého ráje. Skalní byt najdete ale také například v pískovcové skále u hradu Kost. Největší koncentrace skalních obydlí je ale každopádně na Kokořínsku ve středních Čechách.
Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je otevřeno pro veřejnost od 2. května až do 30. září vždy o víkendech a svátcích od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pokuta 40 milionů platí. Evropská komise uspěla ve sporu s Českem kvůli dani za neproclené zapalovače
-
OVĚŘOVNA: 40 tisíc měsíčně pro Ukrajinku? Dávky pro jednotlivce jsou mnohem nižší, vyvrací ministerstvo
-
Brutální a krvavé, takové jsou aktivity jednotky GRU. Nevědělo se, že má i hackovací část, říká Kundra
-
Polsko vydá za únos letadla s Pratasevičem zatykač na tři Bělorusy. Důkazem je nahrávka dispečera Olega