Ve Starém Městě dělají z odpadu zvířátka. Prohlédněte si ojedinělou zoo z kovu

21. červenec 2019
Česko – země neznámá

Ve Starém Městě u Uherského Hradiště ve Zlínském kraji mají neobvyklou zoologickou zahradu. Jmenuje se Kovozoo a je jediná svého druhu v Evropě. Vznikla v roce 2012 a nachází se v prostorách zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru. Vidět v ní můžete na 250 zvířat vyrobených z kovového odpadu.

Kovozoo je zcela originální zoologická zahrada. Zvířata jsou v ní vyvedena v životní velikosti a svojí propracovaností a dokonalostí jsou téměř autentická s živými. Obdivovat můžete například gorilu, koně, želvy, bizona, žirafu, nosorožce a spousta dalších.

„Zvířata u nás vyrábí domácí kutilové, umělečtí kováři i samotní zaměstnanci firmy,“ říká Michaela Rudošová z marketingového oddělení Kovozoo. Nejtěžším exponátem je podle jejích slov nosorožec Norbert, který váží přes dvě tuny. K nejvyšším patří bezesporu žirafa Safira.

„Naší snahou je mít v Kovozoo 446 kovových zvířat, protože to je počet živých zvířat, které má nejmenší zoologická zahrada v České republice,“ dodává Rudošová. Každé kovové zvíře ve Starém Městě má přitom svůj rodný list, jméno i příběh, jak vznikalo.

Cílem projektu je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nadále užitečné

V areálu se nachází také netradiční rozhledna maják Šrotík, pirátská loď Naděje, ve které se můžete ubytovat, letadlo L610, vláček Stelinka, vyhlídkové lávky a navíc i Porodnice, ve které si děti mohou samy pod vedením odborníků vyrobit vlastní zvířátko z kovového odpadu.

Cílem projektu je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...