Ve Světcích u Tachova stojí ruiny nedokončeného zámku generála Windischgrätze
Ve Světcích u Tachova v Plzeňském kraji stojí pozoruhodné torzo nedokončeného zámku generála Alfréda Windischgrätze. Při pohledu na zdi velkolepé stavby, kterými dnes prorůstají stromy a další zeleň, vás možná napadne hned několik přísloví najednou. Třeba, že pýcha předchází pád, anebo že si slavný generál vzal moc velké sousto.
Windischgrätz chtěl mít v západních Čechách podobné panství, jaká se nacházejí třeba v Hluboké nad Vltavou nebo na Moravě v Lednicko-valtickém areálu. Možná je ale bývalý klášter, který chtěl generál přebudovat na luxusní zámek, prostě jen zakletý.
Už v 15. století stála na místě pozdějšího kláštera kaple Čtrnácti svatých pomocníků. Ještě dávno před tím se zde ale prý odehrávaly pohanské rituály. V místě obřadů se pak měla objevovat světélka. Bylo jich čtrnáct, proto tam později, v souladu s křesťanským učením, vyrostla kaple čtrnácti pomocníků. Později na místě vznikl obrovský klášterní komplex.
Klášter Paulánů ve Světcích byl posledním útočištěm poutníků a pocestných. Dál už byly jen husté lesy a obávaná Germánie. Klášter prosperoval do roku 1787, kdy byl zrušen takzvaným Josefínským výnosem. Objekt pak získal v dražbě rod Windischgrätzů.
A tady se začíná psát další zajímavá historie místa čtrnácti světélek. Plány na přestavbu kláštera v honosný novogotický zámek se rozjely naplno.
V letech 1857 až 1860 se kníže Alfréd I. snažil přeměnit areál kláštera ve výstavní rodinné sídlo. Budova konventu byla upravena k obývání. Kostel byl odsvěcen a zakomponován do romantického zámku. V té době zároveň naplno probíhala výstavba jízdárny pár kroků odtud.
Kulisy pro strašidelnou pohádku
Všechna přísloví, o kterých byla řeč v úvodu, se naplnila smrtí knížete. Dokončení jízdárny se ještě dočkal, ne však už rodinného reprezentativního zámku. Rozestavěné dílo, v té době napůl klášter napůl zámek, bylo ponecháno svému osudu. A pravděpodobně už navždy. Zřícenina je z něj dodnes.
Po desítkách let chátrání se alespoň vedlejší jízdárnu podařilo během rekonstrukce proměnit v opravdový skvost. Ve druhé největší jízdárně ve střední Evropě jsme se s naším pořadem byli před časem podívat i my. Zato z nedokončeného zámku Alfréda Windischgrätze je dnes bizarní ruina.
Obnažené klenby několikapatrové budovy se majestátně tyčí nad malými okénky. Náznaky zámku v Hluboké jsou zde vidět na první pohled. Na nedokončených zdech ovšem majestátně rostou stromy - smrky, borovice, břízy. Možná že klenby a zdi drží pohromadě těch čtrnáct svatých pomocníků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://regiony.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Lékařská komora chce posílit pravomoci. ‚Jsme limitováni v udělování trestů,‘ říká její prezident
-
SOCDEM nebude kandidovat s komunisty. ‚Stačilo! nechce zdůrazňovat levicová témata,‘ říká Maláčová
-
Odmítají sloužit Putinovi. Dezertér musí jednat rychle, v Rusku je kriminálníkem, popisuje člen Jděte lesem
-
Šest lidí se na Hodonínsku přiotrávilo plynem, byly mezi nimi i děti. Všichni skončili v nemocnici