Ve Švýcárně ve Slatiňanech se natáčel seriál z dostihového prostředí Dobrá voda

21. duben 2014
Česko – země neznámá
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Švýcárna ve Slatiňaňanech

Historie Švýcárny ve Slatiňanech na Pardubicku sahá do poloviny devatenáctého století. Původní myslivnu nedaleko zámeckého parku nechal Vincenc Karel Auersperg přestavět ve stylu horských salaší. Podobných romantických budov a drobných staveb je v okolí celá řada.

Švýcárna plnila dva důležité úkoly – oba souvisí s trávením. Jednak tady knížecí rodina trávila volné chvilky v přírodě, jednak odtud ale také putovala strava do zámecké kuchyně a potom na auerspergský stůl. Později tam bydleli zaměstnanci knížecí rodiny a ještě později pracovníci slatiňanského hřebčína. Poslední stálý nájemník odešel v sedmdesátých letech a Švýcárna se postupně proměnila v ruinu.

Záchrana památky začala v roce 2011, rekonstrukce skončila o rok později. V budově teď sídlí Interaktivní muzeum starokladrubského koně.

Expozice představuje téměř stovku předmětů spojených s chovem koní – bičíky, podkovy, postroje, ale i repliku boxového stání pro koně s pravým senem, ovsem i speciální koňskou müsli směsí. Drtivá většina věcí souvisí právě s chovem starokladrubáků – pro Slatiňany je typický vraník, neboli černá varianta.

Expozice Švýcárna

Interaktivní muzeum nabízí i posezení na největším českém plyšovém koni

Jednoho z nich si mohou návštěvníci Švýcárny dokonce osedlat, a to aniž by riskovali újmu na zdraví. Je totiž plyšový a zároveň také největší v celé České republice. Je dokonce zapsaný v české knize rekordů.

Švýcárna ovšem nabízí ještě jeden unikát. Druhé nej patří největší české sbírce maket bičišťat – jde vlastně o zmenšené vzorky bičů, podle kterých si zájemci nechávali vyrobit biče skutečné.

Slatiňanský hřebčín i Švýcárna samotná několikrát posloužili i filmařům. Vznikly tam například záběry pro film Smrt v sedle a natáčel se zde i seriál z dostihového prostředí Dobrá voda. Mezi poslední „obyvatele“ Švýcárny tak patřil děda Hanousek v podání Josefa Kemra.

Expozice - podkovy

Ten by se tam měl alespoň symbolicky znovu vrátit. Od natáčení seriálu totiž letos uplyne 30 let. Expozici proto obohatí filmové rekvizity, sedla, žokejské dresy, ale i fotografie z natáčení. Slatiňany také připravují nový dokument se vzpomínkami tvůrců Dobré vody.

autor: kop
Spustit audio