Ve Velkých Hamrech najdete Ptačí sněmovnu. Je v ní Tulibudka i Ptakotrucovna
Kdo má rád Járu Cimrmana, měl by určitě zavítat do Velkých Hamrů na Jablonecku. Na Hamrskách manželé Pohlovi před časem založili cimrmanovské Minimuzeum Na Mlatě. K vidění je v něm spousta zajímavých věcí. Třeba Ptačí sněmovna, která představuje přes tři desítky nejroztodivnějších úkrytů pro ptactvo.
Ptačí budky mají v minimuzeu vskutku originální, laděné na vlnu cimrmanovského humoru. „Když jsme po dohodě s panem Kotkem, ředitelem Divadla Járy Cimrmana, muzeum ptačích budek zakládali, říkal, že budeme jediní v republice, snad tomu tak je,“ říká s úsměvem Hana Pohlová, která cimrmanovské Minimuzeum Na Mlatě v Hamrskách, části Velkých Hamrů založila společně s manželem Dobroslavem.
„Pan Kotek sem k nám už zavítal a dokonce nás některými exponáty i sám zásobuje,“ říká Hana Pohlová a pokračuje: „Naposledy jsme od něj dostali dvě budky jako polotovary, kterým jsme sami museli vymyslet jména.“
Každá budka má svůj osud
V Muzeu ptačích budek není ani jeden exponát, který by neměl vlastní příběh. „Každá budka má svůj osud. Zrovna Manželská klec je původně svatební dar od sousedů, kteří se rozvedli a budku nám nechali, aby zůstala na Hamrskách,“ popisuje paní Hana.
Ptačí sněmovna vás okouzlí svou originalitou, každá ptačí ubytovna má své jméno, které najdete na přiložené cedulce. Je tady Tulibudka, Manželská klec i Ptakotrucovna. Zajímavých kousků je na stěně muzejní stodoly tolik, že vás jejich prohlížení zaměstná minimálně na půl hodiny.
„Vítáme i nové exponáty od návštěvníků,“ potvrzuje Dobroslav Pohl a dodává: „Vůbec nejradši jsme, když lidé přijdou s budkou a mají k ní už i název a celý výtvor je potom jejich.“
A proč zrovna Ptačí sněmovna? „Chtěli jsme krátký a výstižný název. Někteří lidé srovnávají název Ptačí sněmovna s politikou, ale tak to není,“ vysvětluje Dobroslav Pohl. „Budek je tu tolik, že by ptáci mezi sebou opravdu mohli sněmovat.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Celé to bylo bílé, obalené sněhem.‘ Mrazy dělají problém čidlům nového drážního zabezpečovače
-
‚Pro účely náhrady škody.‘ Žalobci v kauze dotačního podvodu zajistili firmu bývalého šéfa tenistů Kaderky
-
Jestli má Írán atomovku, ví jen Alláh. Nastala by renesance jaderných zbraní, upozorňuje expert
-
Spolek s vazbou na ukrajinské separatisty vydal knihu u nakladatelství KSČM. To spolupráci popírá