Ve Vysočanech vzdávají hold českým sportovcům. Najdete tam Síň slávy českého hokeje

9. únor 2018
Do Síně slávy bylo uvedeno už 128 lidí

Zlatá medaile a výzbroj brankáře Dominika Haška z olympiády v Naganu nebo naše úplně první trofej z roku 1911 za titul Mistra Evropy. V Síni slávy českého hokeje objevíte ale spoustu dalšího. Expozice sídlí v nákupním centru Harfa v pražských Vysočanech a ukazuje významné okamžiky českého hokeje od počátku až po současnost.

Sportovní výstava je nabitá nejen vzácnými trofejemi, ale i nevšedními zážitky. Muzeum Síně slávy totiž doplňuje interaktivní herní část, kde se na chvíli sami můžete stát hokejistou nebo rozhodčím.

Expozice přibližuje, jak se vyvíjela hokejová výzbroj, uvidíte exponáty bruslí od pravěku až po současnost, historické chrániče a další hokejové vybavení. Seznámíte se se členy Síně slávy, uvidíte krátké videosekvence zajímavých okamžiků z kariéry jednotlivých hokejistů, vyzkoušíte dotykový displej se životopisy a fotkami. V současnosti má Síň slávy 128 členů. Určitě mezi nimi objevíte svého oblíbence.

Připomenete si sedm nejúspěšnějších týmů české klubové hokejové historie, které dokázaly vybojovat šest a více mistrovských titulů: Dukla Jihlava, Kometa Brno, Sparta Praha, Kladno, Pardubice, LTC Praha, Vsetín. Na jednom místě uvidíte sbírku všech 22 medailí pro vítěze české extraligy, a to včetně kolekce všech 11 mistrovských medailí Komety Brno.
V hokejové kabině na vás čeká expozice vývoje dresu od roku 1924 do roku 2014, vzorky hokejové výzbroje a kiosky s videoobsahem, kde si můžete vybrat a zhlédnout filmy o slavných hokejových osobnostech.

Máte také možnost poslechnout si úryvky rozhlasových reportáží připomínajících slavné kapitoly československého a českého hokeje. Mezi nimi nechybí ani slavný gól Milana Nového z utkání Kanadského poháru 1976, které tehdy od mikrofonu sledoval Stanislav Sigmund.

Česká hokejová extraliga

Interaktivní instalace tvoří druhou část expozice. Užijete si virtuální kluziště, vyzkoušíte roli rozhodčího ve virtuálním hokejovém zápase nebo si pomocí interaktivního displeje prohlédnete kompletní biografii hráčů, jejich statistiky a fotografie. Nedílnou součástí jsou hokejové trenažery, jediné v ČR, používané v Síni slávy NHL v Torontu. Nabízejí střelbu na brankáře s tečí, střelbu na brankáře na přesnost a rychlost, přesnost přihrávky a slalom s pukem. Jsou tu i velké Stiga hokeje a trenažer na ovládání hokejky.

Nová Síň slávy, rozšířená o dalších přibližně 800 metrů čtverečních, se otevře pro veřejnost ve druhé polovině února 2018. „Přibydou další zábavné prvky,“ říká generální manažer Síně slávy, Otakar Černý ml., „a chystáme i velkou výstavu o NHL.“ Podrobnosti najdete na http://www.sinslavycslh.cz/.