Ve zřícenině hradu Jenštejn nedaleko Prahy je dodnes neporušená gotická kaple ze 14. století
Hrad Jenštejn na Praze-východ je jedinečnou památkou středověké architektury 14. století. Dnes z tohoto kdysi honosného sídla třetího pražského arcibiskupa a královského kancléře Jana z Jenštejna zůstaly jen ruiny. Nečekejte ale tajemnou zříceninu na skále někde v lese. Naopak. Stojí uprostřed zástavby dnešní stejnojmenné obce.
Jenštejn byl ve své době naprostou raritou. Jednalo se o tzv. vodní hrad vybudovaný na rovině, konkrétně na pískovcovém výběžku, který je pod úrovní terénu. Kvůli bezpečnosti byl proto kolem hradu vybudován velký vodní příkop, který objímal hrad a byl napájen z velkého rybníka. V těsné blízkosti hradu ho najdete dodnes, ovšem kdysi měl na délku až 700 metrů. O přísun vody se do celého bezpečnostního vodního systému spolehlivě staral potok Chobot.
Dnes je ovšem z bývalého vodního příkopu silnice, po které se můžete projet. Vede přesně po trase původního vodního kanálu prostředkem obce Jenštejn. Zpustlý hrad totiž v 18. století rozebrala chudina a z původního stavebního materiálu vystavěla okolní domy, které doslova přiléhají na dávný palác.
Ze samotného hradu se dodnes nejlépe zachovala věž, která je viditelná z velké dálky. Od paty věže až na samotný vršek vás do výšky 28 metrů dovede celkem 290 schodů. Věž je široká 8,5 metru, ale výjimečnou tloušťku mají už samotné zdi. V nejsilnějším místě tu naměříte na 2,6 metru.
Z vrcholu věže vás pak čeká krásná vyhlídka. Uvidíte horu Říp a při jasném počasí dohlédnete až na Krkonoše nebo na Ještěd. Nejlepší výhled je v dopoledních hodinách nebo hned po ránu.
Při východu z věže si můžete prohlédnout dvě hladomorny a výstavu, která vám přiblíží archeologický průzkum hradu, jeho historii a osobnost Jana z Jenštejna. Za návštěvu stojí i dobový interiér malé světnice, ilustrující životní podmínky venkovské chudiny v posledním obývaném domku podhradí ještě v první polovině 20. století.
Nejvíce však během návštěvy oceníte překrásnou gotickou kapli z konce 14. století. Je velmi dobře zachovalá v původním stavu. Její strop je vysoký 6,5 metru a průměr má 3,7 metru - přesně tak, aby vyplnila vnitřní část ochranné věže. Ve výklenku tu najdete místo, kde měl Jan z Jenštejna svůj oltář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vítězný návrh možná narazí. Podle ministerstva je i nová hala pražského hlavního nádraží památkou
-
ŽIVĚ: Sněmovna jedná o státním rozpočtu na příští rok. ‚Česko se řítilo k dluhové brzdě,‘ hájí ho Fiala
-
Peníze na ochranu klimatu posílají bohaté země s větším vlivem na znečistění. Finance ale stále chybí
-
Výsledky přišly dva dny po zákroku, partner měl syfilis. ‚Nikdo se se mnou nebavil. Proč?‘ zlobí se pacientka