Věčný klid a dech beroucí náhrobky, to je židovský hřbitov ve Frýdku-Místku
Stěží byste našli místo, které by bylo ve Frýdku-Místku v Moravskoslezském kraji více utajené. Starý židovský hřbitov leží na samotném okraji Frýdku. Je obehnán vysokou zdí a většina místních lidí na něm nikdy nebyla. A to i přesto, že leží v bezprostřední blízkosti rušné silnice a panelového sídliště.
Navzdory své poloze je na frýdecko-místeckém hřbitově zvláštní klid, který láká k netradiční prohlídce většinou dobrodruhy. Ti se na hřbitov dostávají dírou v plotě. Čas od času je ale možné do místa posledního odpočinku židovské komunity vstoupit i méně pokoutným způsobem. Hlavní branou, která vede od modlitebny církve Adventistů sedmého dne neboli bývalé budovy židovské obřadní síně.
Hřbitov vznikl v roce 1882, do té doby musela početná židovská komunita pohřbívat své mrtvé v Těšíně. Vůbec první osobou, která byla na novém hřbitově pochována, byla jednatřicetiletá Ernestína Goldsteinová. Její zrenovovaný náhrobek tam najdete dodnes.
Okázalé náhrobky bohatých továrníků
Nejvíc pozornosti ovšem přitahují mohutné okázalé hrobky významných a bohatých továrníků, zejména pak hrobka bratrů Neumannových. Ta připomíná antický chrám z černého mramoru. Zajímavý je i nezvykle řešený náhrobek z dílny architekta Jana Kotěry, který působí jako nádvoří zámeckého průčelí.
Procházka židovským hřbitovem ve Frýdku-Místku je zároveň i procházkou dějinami textilního průmyslu ve městě. Právě zde našli místo svého posledního odpočinku mnozí zástupci významných továrnických rodin. Landsbergerovi, Munkovi, Neumannovi, čteme na náhrobcích.
V období protektorátu zkonfiskovali hřbitov nacisté. Poslední pohřeb se zde konal počátkem 50. let 20. století. A pak už dlouhé roky jen chátral. Své vykonal nejen čas, ale i ruce vandalů.
Několik poničených náhrobků se však podařilo opravit, a tak se i dnes můžete vydat na prohlídku tohoto zvláštního místa. Dírou v plotě ale prolézat nemusíte. Stačí přijít každou sobotu od 8 do 14 hodin, kdy je přilehlá modlitebna i samotný hřbitov přístupný pro veřejnost. Mimo tuto dobu můžete kontaktovat místního pastora Adventistů sedmého dne, který vám bránu hřbitova rád odemkne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Naše vláda jde proti národu. Víme, že Rusko je nepřítel, chceme do Evropy, říká protestující Gruzínka
-
Situace je neudržitelná. Je potřeba co nejrychleji změnit zákony, říká ředitel výchovného ústavu
-
Čínská exgymnastka popudila cenzory sociálních sítí. ‚Jen se snaží uživit,‘ obhajuje ji veřejnost
-
Trump nabídl vládní posty už desítce lidí napojených na televizi Fox News. Chce moderátory i komentátory