Velikonoce na jihovýchodní Moravě: mrskání, šlahání i polévání, košty vína i slivovice a spousta setkání a zpěvu!

Veselá a lidová část Velikonoc může mít různé podoby: od hromadných obchůzek mužů s pomlázkami v krojích se zpěvy a muzikanty až po velikonoční košty vína, slivovice a klobásek a také polévání vodou neboli oblievačku.

Jak vypadá Velikonoční pondělí na Strání a pod nejvyšší horou Bílých Karpat – Velkou Javořinou a jakou roli hraje v prožívání svátků hraje tamní Velikonoční košt vína? Co se během tzv. červeného pondělí děje v Bánově kousek od Strání? Jak se liší tamní písně, zvyky i tvary pomlázek neboli korbáčů? A co se stane, když si o Velikonocích odskočíte z těchto obcí hned za hranici na Slovensko?

Během Hodu Božího velikonočního natáčela v oblasti Markéta Ševčíková. V pořadu uslyšíte BROLN, CM Strýci ze Strání, Olšava z Uherského Brodu, Kohútek z Bánova a Ondráš z Brna.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.