Velikonoční speciality trochu jinak!

Tvarohový velikonoční svěceník neboli mazanec nesmí chybět u sváteční jarní snídaně

Máme pro vás šest receptů od Mirky Teichmanové na tradiční velikonoční jídla. Recepty jsou ovšem maličko vylepšené a vždycky něčím trošku jiné, než jak je dělali naši předkové. 

Těsto na mazance se tradičně zadělává na Bílou sobotu ráno a na žádném stole by sladký bochánek o Velikonoční neděli neměl chybět. Vyzkoušejte od Mirky Teichmanové recept na tvarohový mazanec.

Suroviny:
150 g másla, 150 g cukru, 1 tvaroh, 2 vejce, vanilkový cukr, 5 lžic mléka, 1 lžíce rumu, 500 g mouky, špetka soli, prášek do pečiva, rozinky a mandle

Postup:
Utřít máslo + vejce + cukr.
Přidat mléko a rum.
Vmíchat mouku smíchanou s práškem do pečiva a špetkou soli.
Na závěr vpracovat do těsta rozinky.
Potřít rozšlehaným vejcem a posypat mandlemi.

Existuje nespočet variant od obyčejných mazanců z kynutého těsta po tvarohové bochánky s mandlemi a rozinkami. Bochník se po vykynutí nahoře nařízne do tvaru kříže, aby připomínal Kristovu oběť. Ještě stále je také zvykem, že rodiny v neděli na Boží hod velikonoční odnášejí mazance do kostela k posvěcení.

Mazanec by na velikonočním stole neměl chybět

Přejeme dobrou chuť a krásné Velikonoce!

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.