Věra Křesadlová: Lampy ve stylu Tiffany mě inspirovaly v Americe, když jsem lítala za Formanem

3. červenec 2023

Herečka a především výtvarnice byla 26 let členkou divadla Semafor a více než tři dekády manželkou oscarového režiséra Miloše Formana. „Na přechodu jsem ho málem přejela.“

Pro Věru Křesadlovou bylo angažmá v Semaforu srdeční záležitostí a s úsměvem vzpomíná, že vlastně žádná herečka nebyla. „Nejsem studovaná. Začátek byl fajn, potkala jsem se tam s hvězdama a najednou jsem se nima ocitla v šatně. Byla to fajn parta normálních lidí. Ambiciozní buchty nebo týpci většinou velmi rychle odešli.“

Bratři Petr a Matěj Formanovi

Dodnes má v občanském průkazu příjmení Formanová. Věra Křesadlová má se slavným režisérem neméně úspěšná a slavná dvojčata Petra a Matěje a prožívá neméně podivuhodný život. „U Miloše byl na prvním místě film a trvalo, než se dostal k tomu, co chtěl dělat. Ale já jsem o tom moc nepřemejšlela. Byla jsem zvyklá být s dětmi sama.“ Po okupaci Československa v roce 1968 se uchýlili do Francie. „Pak se ale naše cesty rozdělily. Já jsem se vrátila a začala hrát v Semaforu, Miloš odjel do Ameriky a už se bál vracet.“

Na svého bývalého muže vzpomíná pořád a několikrát ho byla v Americe navštívit, i když už byl znovu ženatý. „Taky jezdil do Česka, i když já o tom někdy vůbec nevěděla, že tu je. Jednou takhle jedu autem a málem jsem ho přejela na Dejvický. To si nikdo nevymyslí.“

Miloš Forman

Naposledy ji do Ameriky pozvala jeho manželka. „Nebylo to jen tak. Už byl nemocen, ale strávili jsme tam úžasný tři dny. Martině jsem poděkovala, že se o něj tak starala. Byla jsem ráda, že jsme se ještě viděli.“

Lampy Tiffany ji inspirovaly v Americe

Několik let se zabývá výrobou barevných lamp ve stylu Tiffany, které ji zaujaly právě ve Spojených státech. Jsou to lampy, které jsou vyřezávané ze skla. Říká, že nejtěžší na celé technice je trpělivost. „Každý kousek vyřezáváte, a když je na lampě tisíc kousků, tak je to náročný. Mám ráda sklo, které se jmenuje opál. Je průsvitný, ale není průhledný, takže svítí jako prosvícený mramor. Toho skla je neuvěřitelný množství variant. A některé kousky jsou tak krásný, že se mi do toho nechce ani říznout.“

Lampa ve stylu Tiffany (ilustrační foto)

Dělat rukama ji baví. Potvrzuje, že to není úplně levný koníček, ale pro začátečníky má radu: „V první řadě se musíte naučit řezat sklo. Dneska se dají koupit i malé kousky, to není tak nákladné, ale když chcete dělat pěkný sklo, tak to jde do tisíců. Takže řezat se naučte na skle do oken.“

Kromě herectví také v 90. letech pracovala na Pražském hradě. Jaké prozradila zážitky s tehdejším prezidentem Havlem a jeho první ženou Olgou? S kým na Hradě nejlíp vycházela? A jaké důvody ji vedly k odchodu ze Semaforu? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.